2015 yılının Ocak ayında en çok kazandıran borsa oldu

Borsa yatırımcısına yılın ilk ayındada kazandırmasını bildi. ABD’de işsizlik oranının düşmesi, Petrol fiyatlarının düşmesi gibi etkenler borsayı 88 bin seviyelerine çıkartırken borsaya yatırım yapanları sevindirdi. Borsa'da BIST 30 dışında kalan hisselerin daha fazla ilgi gördüğü belirtildi. Yılbaşından bu yana BİST 100-30 Endeksi yüzde 2.59, BİST 100 Endeksi endeksi ise yüzde 2.25 oranında değer kazandı.

2015 yılının Ocak ayında en çok kazandıran borsa oldu

Borsa yatırımcısına yılın ilk ayındada kazandırmasını bildi. ABD’de işsizlik oranının düşmesi, Petrol fiyatlarının düşmesi gibi etkenler borsayı 88 bin seviyelerine çıkartırken borsaya yatırım yapanları sevindirdi. Borsa'da BIST 30 dışında kalan hisselerin daha fazla ilgi gördüğü belirtildi. Yılbaşından bu yana BİST 100-30 Endeksi yüzde 2.59, BİST 100 Endeksi  endeksi ise yüzde  2.25  oranında değer kazandı.

Piyasalar 2015 yılına hızlı başladı. Küresel piyasaların dalgası yurtiçinde volatiliteyi artırdı. Yılın ilk günlerinde petrolün 50 doların altına inmesi ve faiz düşüşü beklentisi; gayrimenkul, taş - toprak başta olmak üzere hisselere hareket getirdi. borsa 88 binleri gördü. Avrupa’daki genişleme beklentileri ile euro değer kaybederken, euro/dolar paritesi için tahminler 1.11’lere çekildi. Cuma günü gelen ABD Tarım Dışı İstihdam verisi yüksek gelmesine rağmen işsizlik verileri düşük olunca dolar/TL kuru düşüşe geçti. Aralık ayında 2.41’lere tırmanan dolar 2.2850’ye kadar indi. ECB’nin, 22 Ocak’ta parasal genişleme yönünde bir adım atıp atmayacağı ve Yunanistan’ın siyasi belirsizliği derken ABD Tarım Dışı İstihdam verisi haftanın son günü hem borsada hem de dolar kurunda etkisini gösterdi.
ABD’de işsizlik oranı yüzde 5.6 ile Haziran 2008’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Ancak saat başına düşen ücretlerde aralık ayında yüzde 0.2’lik gerilemenin süreklilik kazanması ‘mutsuz çalışanlar ordusu’nun ortaya çıkma riskini doğuracaktır. Veri akışı ve gündemdeki etkisi nedeniyle ABD’de izlenecek veriler arasında istihdam verilerinin yanısıra saat başına düşen ücret verileri de dikkate alınmalı.

Dolarda dalgalanmaya devam
Dolar alım satımı yapanlar açısından 2015 oldukça fırsat yaratan bir yıl olacak. ABD’de açıklanan veri akışı ve FED’in adımları tansiyonu artıracak. Bu nedenle fiyatlar 2.20-2.50 bandında dalgalanacak. 2.40’ın üzerindeki hareketler satım fırsatı olarak değerlendirilecek. 2.25 ve altındaki fiyatlar da alım yönlü işlemleri öne çıkaracak. Dolar/TL’de 2.25’in altındaki ve 2.40’ın üzerindeki hareketler kalıcı olmayacak. Bir gerçek var ki dolar yıl boyunca güçlü seyrini sürdürecek. Enflasyon karşısında parasının erimesini istemeyenler euro değil, dolar talep edecek. Cuma günü 2.30’un altına kayarak 2.2850’yi test eden dolar/TL gün sonunda 2.2895’ten işlem gördü. 2.2850 güçlü destek seviyesi.

Trend sektörler prim yapıyor
Sanayi üretim verileri zayıflarken, borsa 88.000’e kadar yükseldi. Yatırımcı, 2015 trendinin sektörlerini alıyor. Yılın ilk verilerine göre petrolde gerileme ve faizde düşüş beklentisi fiyatlara yansıyor.
Endeks son bir yılın en yüksek seviyelerinde. Yatırımcılar düşen sanayi verilerine rağmen trendin öne çıkardığı hisselerde alımlar yapıyor. Gayrimenkul, bankacılık gibi olası faiz indiriminde öne çıkması beklenen sektörler ilgi görürken hisseleri aşırı gerileyen maden sektörü atağa geçti. Yüksek değer kaybına rağmen, üretim artışı yaşanan bu sektördeki hisseler 2015 yılında yatırımcıların takibine girdi. Taş toprak, ulaştırma, kimya sektörü 2015 yılında öne çıkmayı sürdürüyor.

Faiz indirme beklentileri arttı
Sanayi üretimi kasımda yıllık bazda yüzde 1.2 oranında geriledi. Zayıflayan veriler gözlerin reel sektöre dönmesine neden olurken, Merkez Bankası’ndan da faizi indirme beklentileri arttı. Sanayi üretim endeksi ana gruplar bazında incelendiğinde, genel olarak önceki aylarla kıyasla yavaşladığı görülüyor. Kasım 2014’te yıllık bazda en çok üretim artışı yaşanan sektör, yüzde 6.2 ile madencilik ve taş ocakçılığı oldu. Madencilik sektörünü geçtiğimiz kasım ayında, yıllık artışı itibarıyla yüzde 4.5 ile enerji izledi. En kötü performans yüzde 4.2 düşüşle sermaye malları olurken, onu yüzde 3.4 düşüşle ara malı izledi.

Ucuz hisseler ilgi görüyor
Borsa İstanbul’da yılın ilk günlerinde bist 100 içerisinde bulunan ancak BIST 30 dışında kalan hisselerin daha fazla ilgi gördükleri gözleniyor. BİST 100-30 Endeksi yılbaşından bu yana yüzde 2.59 prim yaptı. BİST 100 Endeksi yüzde 2.25 oranında değer kazanırken BİST 30’un değer artışı ise yüzde 2.18 oldu. Öte yandan BİST Kobi Sanayi ile gıda ve spor hisseleri düşüşte. Yatırımcı için 2015’in ilk çeyreğinde temettü ödeme potansiyeli yüksek şirketler öne çıkacak. Yıllık bilançoların açıklanması ile gözler bu hisselere yönelecek. 

 

RAPORLARA GÖRE 2015 HİSSE VE DÖVİZ SENARYOLARI

BURGAN SECURITIES
Burgan Securities, Türk hisse senedi piyasası için yayınladığı 2015 raporunda, gelecek 12 aylık süreçte Endeksin yüzde 11 yükselerek 96.000’e ulaşacağını öngörüyor.
Kurum, iyimser senaryo halinde TCMB’nin faiz oranını 75 baz puan indireceğini BIST 100’ün ise 110 bin puanı hedefleyeceğini, düşünüyor.

CITIGROUP
Citigroup yayımladığı raporda; Türkiye’nin enerji fiyatlarında düşüşten en fazla fayda sağlayan ülkelerden biri olduğunu, cari işlemler açığı üzerinde baskı azalırken, dezenflasyonun destek bulduğunu belirtti. Citigroup, bu gelişme sonrasında finans sektörü için daha olumluya döndüklerini, bildirdi.

DEUTSCHE BANK
Deutsche Bank, Türk hisse senetlerinde temettü dağıtımının, iletişim şirketlerinin etkisi ile 2015 yılında artabileceğini bildirdi. Kurum, 4. çeyrek sonuçlarını açıklama döneminin önümüzdeki aylarda yüksek temettü getirisi sağlama potansiyeli olan şirketleri öne çıkaracağına işaret etti.

GOLDMAN SACHS
Goldman Sachs, son raporunda euro/dolar paritesi için tahminlerini aşağı yönlü revize etti.
Gelecek üç ay için tahminini 1.23’ten 1.14’e indiren Goldman Sachs, gelecek 6 ay için tahminini 1.20’den 1.11’e düşürdü. 2016 yılında ise dolar ve euro’nun değerinin eşitleneceğini öngörüyor.

FITCH
Fitch Ratings; Avrupa, Ortadoğu, Afrika (EMEA) bölgesindeki şirketlerin 2015 yılında jeopolitik riskler, deflasyon korkusu ve zayıf büyüme görünümü ile karşı karşıya olduğunu belirten bir rapor yayımladı.
Raporda, sözkonusu risklerin şirketlerin 2015’te kredi görünümlerini etkileyeceği vurgulandı.
Türkiye’de şirketlerin döviz cinsinden risklerinin büyük ölçüde hedge edilmediğine işaret eden Fitch raporunda, bu durumun Türk şirketlerini devalüasyonun etkilerine karşı kırılgan yaptığını hatırlattı.