ABD Merkez Bankasının Siber Saldırı da Soyuldu mu?

ABD Kongresi, ABD Merkez Bankasının (Fed) New York Şubesinden 101 milyon doların siber saldırıyla çalınmasına yönelik inceleme başlattı.

ABD Merkez Bankasının Siber Saldırı da Soyuldu mu?

ABD Temsilciler Meclis Bilim, Uzay ve Teknoloj Komitesi, New York Fed Başkanı olan William Dudley'e mektup gönderdi, siber hırsızların Bangladeş Merkez Bankasının parası olan 101 milyon doları New York Fed'den çalması ile ilgili brifing talep etti.

Komite yetkisi  paylaştığı mektupta şu ifadelere yer verildi:

"Bilim, Uzay ve de Teknoloji Komitesi, New York Fed'i ilgilendiren güvenlik hadisesini de incelemeye aldı. Basında da 4-5 Şubat tarihlerinde çıkan habere göre, yaklaşık olarak 101 milyon dolar Bangladeş Merkez Bankası, New York Fed'deki hesaplarından uluslararası para transfer için kullanılan dijital platformun ihlal edilmesi nedeni ile çalındı. Hırsızlar, 35 ayrı transferle de toplamda yaklaşık 1 milyar dolar çalmayı denedi. New York Fed, talep edilen transferlerin 30'unu durdurdu  ve  20 milyon dolar Sri Lanka'daki bir bankanın da alıcısının isminin yanlış yazılması fark edilmesiyle geri çevrildi ve de 4 milyon 630 bin doları, Filipinler’deki kumarhane işletmecisi aracılığı ile  geri ödendi. Şubatta da yaşanan bu olayla da ve New York Fed'in Dünya Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Topluluğundaki (SWIFT) denetim rolüyle ilgili brifing talebinde bulunmak için bu mektubu yazıyoruz".

Siber hırsızların dünya genelinde 11 binden fazla finansal kuruluşun kullandığı SWIFT yazılımını ihlal edebilmesinin endişe verici olduğu belirtilen mektupta, ABD Kongresi'nin, New York Fed'in SWIFT'i denetleme rolünü yerine getirdiğinden emin olma sorumluluğuna vurgu yapıldı.

Komite, New York Fed Başkanı Dudley'den brifingin 24 Haziran'a kadar verilmesini talep etti.