ABD’ nin tarım dışı istihdam verisi açıklandı! Beklentilerin üstünde..

ABD’de (Amerika Birleşik Devletleri) tarım haricindeki istihdam verileri açıklaması yapıldı. Amerikan Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre tarım haricindeki istihdam Kasım ayı içerisinde 211 bin artış sağlayarak beklentilerin önüne geçti.

ABD’ nin tarım dışı istihdam verisi açıklandı! Beklentilerin üstünde..

 

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası, işsizlik oranının beklenilene uygun olarak %5’te kaldığını açıkladı. Faiz artışı açısından oldukça önemli olan veriye ilişkin piyasa beklentisinin 200 bin seviyesinde olduğu söylendi. Tarım dışı istihdam verisi; Ekim’de 271 binden 298 bine ve Eylül’de 137 binden 145 bine revize edildiği belirtildi.


FED Başkanı Janet Yellen, faiz attırılmasında gecikme yaşanırsa meydana gelebilecek risklere değinmişti. Yellen açıklamasında; “İşgücü piyasasında devam eden kazançlar ile uzun vadeli enflasyonun sabitlenmiş olarak kalacağı yönündeki düşüncem, enflasyonun yüzde 2’ye geri döneceğine dair güvenimi artırıyor. Üstelik federal fon oranlarını çok uzun süre mevcut seviyesinde tutmak, aşırı risk alınmasını teşvik edebilir ve bu da finansal istikrarı tehdit edebilir.” ifadelerine yer verdi.


Geçtiğimiz gün küresel piyasalarda, ECB (Avrupa Merkez Bankası) kararlarının sonrasında negatif bir seyir izlenmişti. Bugün ise ABD tarım dışı istihdam verilerinin açıklanmasının ardından yeniden hareketlenme görüldü.