Amerika Merkez Bankası üyelerinin faiz öngörüsü tuttu

Geçtiğimiz günlerde FED Başkanı Janet Yellen bir açıklama yapmış yaptığı açıklamada kara elmas (petrol) fiyatlarındaki düşüşün Amerikan ekonomisini pozitif etkileyebileceği belirtmiş, tekrar faiz artırımı ile alakalı net bir tarih vermemesi dikkatlerden kaçmamıştı. Amerika Merkez Bankası üyeleride şu an için faiz artışının olmayacağını öngörmüşlerdi. Amerikan Merkez Bankası Açık Piyasa Komitesi merakla beklenen faiz kararınını dün gece açıklarken, Amerika Merkez Bankası üyelerinin faiz öngörüsünün tuttuğu görüldü. Amerikan Merkez Bankası Açık Piyasa Komitesi faizlerde değişikliğe gitmezken, faiz artışı konusunda sabırlı olunacağı belirtildi.

Amerika Merkez Bankası üyelerinin faiz öngörüsü tuttu

Fed merakla beklenen kararı açıkladı. Faiz artışı konusunda sabırlı olacağı mesajını yineledi. Fed'in yılın ilk Açık Piyasa Komitesi toplantısından faiz artışına yönelik net bir mesaj gelmedi.

'SABIRLI OLUNACAK' İFADESİ YİNELENDİ

Fed, faiz artırma konusunda daha önce kullandığı sabırlı olunacak açıklamasını bu toplantıda da yineledi. Fed açıklamasında, "Komite para politikasını normalleştirmeye başlamak için sabırlı olunabileceğine karar verdi" ifadesi kullanıldı.

GÜÇLÜ BÜYÜME VE İSTİHDAM

Fed yetkilileri ABD'de güçlü bir büyüme yaşandığına ve istihdam piyasasında güçlü bir iyileşme görüldüğünü düşünüyor. Fed, ABD'de enflasyonun geçici nedenlerle daha düşük seviyeleri gördükten sonra bankanın hedefi olan yüzde 2 seviyesine çıkacağına işaret etti.

KÜRESEL GELİŞMELERE DEĞİNMEDİ

Fed'in açıklamalarında küresel çaptaki ekonomik gelişmelere değinmemesi dikkat çekti. Geçen hafta 1,3 trilyon Euro'luk varlık alım programı açıklayan Avrupa Merkez Bankası'nın bu kararının ardından, Fed'in konuyla ilgili yorum yapıp yapmayacağı merak ediliyordu.

MART VE NİSAN TOPLANTILARI TAKİP EDİLECEK

Fed'den faiz artışı için Mart ve Nisan ayının sonlarında gerçekleşecek toplantılar izlenecek.

HAZİRAN - EYLÜL ARASI BEKLENİYOR

Bazı Fed yetkilileri ve ekonomistler daha önceki açıklamalarında Fed'in yaklaşık on yıl sonra gerçekleştireceği faiz artışının bu yıl Haziran ile Eylül ayları arasında gelebileceğini belirtt