Anlaşmalar imzalandı, hepsi Türkiye'ye getirilecek

Türkiye'ye altın yatırımı yapılıyor. Venezuela Madencilik Bakanı Victor Cano, Venezuela altınlarının Türkiye'de rafine edildiğini söyledi.

Anlaşmalar imzalandı, hepsi Türkiye'ye getirilecek

Venezuela Madencilik Bakanı Victor Cano, kamu maden şirketleriyle küçük maden işletmelerinin Venezuela’da çıkardıkları altını işlenmesi ve altın paraya çevrilmesi için Türkiye’ye yolladığını söyledi.
 
Cano, "Eskiden sertifikalandırma süreci İsviçre’de yapılırdı, artık yapmıyoruz. Bu süreç artık müttefik ülkelerde yapılıyor. İsviçre’ye altını yolladığınızı, onların da yaptırımlar yüzünden altınınızı tuttuğunu düşünün" dedi.
 
Cano, Türkiye ile Venezuela’nın bu yıl altın işlemek üzere anlaşma imzaladığını bildirirken anlaşmanın detaylarına ilişkin bilgi vermedi.  
 
Anlaşmanın Venezuela Merkez Bankası ile Türkiye arasında imzalandığını kaydeden Cano, yasadışı bir durum olmadığını söyledi. Altının Venezuela’da çıkarılarak sertifikalandırıldığını kaydeden Cano altının hem ithalatında hem de ihracatında uluslararası yönetmeliklere ve taşımacılık kurallarına uyulduğunu söyledi.
 
Bakan Türk şirket delegasyonunun altın işleme anlaşmasının detaylarına görüşmek üzere Caracas’ı ziyaret ettiğini bildirdi.
 
Venezuela’nın altın işleme kapasitesinin olmadığını hatırlatan Cano, Çin ve Rusya’nın da Venezuela altının işlenmesiyle ilgilendiğini söyledi.  

ALTIN ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göreve başlama törenine giderken Erdoğan'a sevgisinden bahsederek o anları da kamerası ile kayda alan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ülkesine döner dönmez Türkiye'ye yönelik altın çağrısında bulunmuştu.

İŞTE MADURO'NUN TÜRKİYE MESAJLARI

- Türkiye ile altın konusunda neler yapabileceğimizi konuşmamız gerekli.
- Petro adlı para birimimiz Türkiye ile ilişkileri geliştirmede önemli.
- Türkiye ile çok daha büyük işler yapmak istiyoruz.


Etiketler; #türkiye #altın