Araplar petrol satışlarının maliyetini yükseltti

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, şubat ayında Asya'ya yapılacak olan petrol satışlarının maliyetini yükseltti. Brent petrol fiyatıysa düşmeye devam ediyor.

Araplar petrol satışlarının maliyetini yükseltti

 Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, şubat ayında Asya'ya yapılacak olan  petrol satışlarının maliyetini yükseltti.  Brent petrol fiyatıysa düşmeye devam ediyor.

Suudi Arabistan, Asya’ya Şubat ayında yapılacak petrol satışlarının maliyetini yükseltti. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan’ın söz konusu kararı, ülkenin | | | | pazar payını korumak için rekor düzeydeki fiyat indirimlerini kullanmaktan geri çekildiği spekülasyonlarına neden oldu.

Saudi Arabian Oil Co., Arap hafif petrolünü gelecek ay bölgesel ortalamanın varil başına 1.40 dolar aşağısından satacak. Ocak ayındaki indirim miktarı 2 dolar ile en az 14 yılın en yüksek seviyesindeydi. Şirket dün 11 fiyatı küresel olarak düşürdü ve 6 fiyatı yükseltti. Brent petrolü dün yüzde 5.9 geriledi.

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) 27 Kasım’da Viyana’daki toplantıda üretim hedefini sabit tutma kararı almasından bu yana yüzde 32 düşüş kaydetti. OPEC kararı Suudi Arabistan ve diğer üyelerin, Kuzey Amerika kaya petrolü üreticilerinin ve diğer üreticilerin arz fazlasını azaltma yükünü paylaşmasında kararlı olduğuna işaret etti. Aramco’nun Kasım ayında fiyatları düşürmesi ile ülkenin pazar payını koruma arayışı içinde olduğu spekülasyonlarını artırdı.

Küresel Enerji Çalışmaları Merkezi eski baş ekonomisti Leo Drollas, “Biraz frene basıyorlar. Fiyatların aşırı ve çok hızlı şekilde düştüğüne ilişkin bir mesaj olabilir” dedi.