Bakan Akif Çağatay Kılıç: "IMF borç isterse veririz"

Bakan Akif Çağatay Kılıç,"Türkiye'nin IMF'ye borcu yok ama IMF borç isterse verebiliriz. Biz şu an o durumdayız. Bir zamanlar IMF'den 1 milyar dolar borç alabilmek için ne denmişti; 'kamu bankalarını kapatın'. Şu anda kamu bankalarının görev zararı yoktur." dedi.

Bakan Akif Çağatay Kılıç:

 Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Türkiye Cumhuriyeti, 2015 yılında G20'nin başkanlığını yapıyor. Buralara kolay gelinmedi. Şu an dünya ekonomisinin ne yönde karar alacağının başkanlığını Türkiye yapıyor. Bunu 2002 öncesinde söyleseydiniz hayal denilirdi" dedi.

 
Kılıç, Samsun 19 Mayıs Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin kentteki bir otelde gerçekleştiren genel kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2002'den sonra nereden nereye geldiğini, hangi değişiklikler yaşandığını en iyi anlayan, hisseden ve değerlendirenin esnaf olduğunu söyledi.
 
Önceki dönemlerdeki desteklemelere bakıldığında, oran ve rakamların her şeyi ortaya koyduğunu ifade eden Kılıç, "2002'de Halk Bankası tarafından esnafa verilen destek 153 milyon lira. Bu topraklarda esnaf ve sanatkarın değeri çok önemlidir. Bildiğiniz üzere 2 gün önce Cumhurbaşkanımızla beraber Ahi Evran'ın memleketindeydik. O anlayışın ve yürüyüşün bugünlere nasıl geldiğini ve o üslupla sizin bu millete nasıl hizmet ettiğinizi tekrar hatırlama fırsatımız oldu. Şunu da bilmek lazım ki ülkemizin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan da esnaflık yapmış bir kişidir, esnaf kökenlidir. Dolayısıyla sizlerin nelerle desteklenmeniz gerektiğini, sıkıntıların ne olduğunu bilen bir Cumhurbaşkanımız var" diye konuştu.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da üniversitede akademik kimliğiyle verdiği derslerden dolayı ekonominin, iktisadın ne anlama geldiğini en iyi bilenlerden biri olduğunu dile getiren Kılıç, "İnanıyorum ki yolumuza devam ederken sizlere ciddi manada destekler verildiğini biliyorsunuz. Aslında Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin en iyi şahitleri, en iyi değerlendirmesini yapabilecek olan grup sizlersiniz çünkü her sabah dükkanınızı, iş yerinizi bismillah diyerek açarken vatandaşlarımızla, milletimizle sürekli iç içesiniz" ifadelerini kullandı.
 
"IMF borç isterse verebiliriz"
 
Türkiye'nin, kredi faizlerinin yüzde 59 olduğu dönemleri gördüğüne dikkati çeken Bakan Kılıç, "Esnafımızın, Halk Bankası'ndan destek isterken 'veremeyiz, eğer verirsek de yüzde 59 faizle veririz' denen günlerini hatırlayın. Kredi kullanım sayısı 38 bine düşmüştü, şimdi 1 milyon barajını geçti. Bu, nereden nereye gelindiğinin açık bir göstergesidir" dedi.
 
Bir zamanlar kimlerin nerede olacağının, kimlere ne yardımlar yapılacağının, ne kadar kredi verileceğinin kararını IMF'nin verdiğini belirten Kılıç, "Bu anlamda şu anda böyle bir sorunla karşı karşı olmadığımızı gayet iyi biliyorsunuz çünkü Türkiye'nin IMF'ye borcu yok ama IMF borç isterse verebiliriz. Biz şu an o durumdayız. Bir zamanlar IMF'den 1 milyar dolar borç alabilmek için ne denmişti; 'kamu bankalarını kapatın'. Şu anda kamu bankalarının görev zararı yoktur. Elde edilen gelirin sizlere dağıtılması, esnafımızı ve sanatkarımızı desteklemesi için bu noktada çok ciddi çalışmalar içindeyiz. 11 milyar görev zararından, destek veren ve destekleyen, 1 milyonun üzerinde kişiye destek veren bir yapıya ulaşmış bir banka var."
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, gelen talepler doğrultusunda esnafa faizsiz kredi verileceğini açıkladığını hatırlatan Bakan Kılıç, şunları kaydetti:
 
"Cumhurbaşkanımızın, başbakanlık görevini sürdürdüğü dönemde esnafın desteklenmesi ve bankaların sizlere aktarılan desteklerin herhangi bir şekilde eksik verilmemesi için nasıl bir mesai harcadığını en iyi bilen bir kişiyim. Yeni AVM yasasıyla esnafa özel ayrıcalıklar tanınacak. İşte bu çalışmalar, bu birliktelikler ve beraberlikler arttıkça hep beraber ülkemizi geleceğe daha kuvvetli taşıyacağız. Bizim vizyonumuzda Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında Türkiye'nin, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında olması var. 2002 yılı dönüm noktasıdır çünkü 2002 yılının öncesindeki ekonomik durum, siyasi durum ve sosyal durum ortada. Yurtdışından Türkiye'ye ithal edilen bakanlar, başka uluslararası kuruluşların esnafa, memura ne kadar para verileceğine karar veren bir Türkiye... Bugün böyle bir şey yok. Şu an Türkiye G20'nin başkanı. G20, dünyada ilk 20 ekonomi demek. Türkiye Cumhuriyeti, 2015 yılında G20'nin başkanlığını yapıyor. Buralara kolay gelinmedi. Şu an dünya ekonomisinin ne yönde karar alacağının başkanlığını Türkiye yapıyor. Bunu 2002 öncesinde söyleseydiniz hayal denilirdi."
 
Konuşmanın ardından, Samsun 19 Mayıs Esnaf ve Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Adnan Konaş, Bakan Kılıç'a, dedesi eski Samsun milletvekili İlyas Kılıç'ın ve kendisinin fotoğrafının yer aldığı halıyı hediye etti.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.