Bu Ramazan Hurma Cep Yakıyor... İndirim Diğer Ramazana

İthalatında bulunan gümrük vergisinin %25'ten sıfıra çekildiği hurmada bu ramazan ayında indirim beklenmiyor.

Bu Ramazan Hurma Cep Yakıyor... İndirim Diğer Ramazana

İthalatındaki gümrük vergisinin %25'ten sıfıra çekildiği hurma bu ramazan ayın içinde indirim olmayacağını, fiyatların da geçen yılla aynı kalacağını söyledi.
 
Bursa'da hurma dükkanı olarak  işleten Çiğdem Çetinkaya ise, yaptığı açıklamada da, geçen ay Resmi Gazete de  yayımlanan Bakanlar Kurulunun ithalat rejimini kararına ek kararına görede, hurma ithalatında da gümrük vergisinin sıfırlandığını da söyledi.
 
Gümrük vergisinin %25'ten sıfıra düşürülmesi ile  vatandaşlar arasında  "hurma fiyatlarında indirim beklentisi" oluştuğunu söyeleyen Çetinkaya, "Vatandaşların bu ramazanda tüketilen hurma fiyatları için beklentisi olmaması gerektiğini söyledi. Bu ramazan ayında, gümrük vergisinin kararından önce de ülkemize giren hurmalar t
ketilecektir.. Fiyat düşüşü yok artış da yok. Hurmada fiyat düşüşü, eylülden sonra ithal edilecek ürünlere yansıyacak. Hurmada ödediğimiz KDV kalkmadı" dedi.

Ancak hurma bereketli bir ürün mesela bir kilo aldığınız zaman ortalama 90 ila 100 adet hurma giriyor. Biz de günlük tüketim olarak 100 gram hurma tavsiye ediyoruz bu da ortalama 9 adet hurmaya denk geliyor.