Dolar İlk Defa Euro'yu Geçti 2015'in Zirvesinde Olacağını Gösterdi

Dolar son 4.5 yılda ilk defa Euro karşısında galip geldi. 2015'te odak noktası dolar olacak gibi görünüyor. Detaylar yazımızda..

Dolar İlk Defa Euro'yu Geçti 2015'in Zirvesinde Olacağını Gösterdi

Tatillerin yavaş yavaş sona ermesiyle birlikte piyasada likidite artarken dolar/TL, ABD ekonomisinin güçlü seyrinin dolardaki değerlenmeyi desteklemesi ve buna karşın Avrupa ekonomisinin yeni desteklere ihtiyaç duyulabileceği beklentilerinin paritede yarattığı etki ile 2.35’in üzerini test etti.

2.70 yorumları yapılıyor

ABD ekonomisinin daha iyi performansla büyük ekonomiler arasında para politikası görünümünün ayrışması, diğer taraftan ise Avrupa Merkez Bankası’nın yeni yılda yeni destek önlemleri alacağı beklentisi euro dolar paritesinin 4.5 yılın en düşük seviyesine gerilemesine yolaçtı. Her iki gelişme ayrıca dolar/TL’deki yükselişte ana sebepler oldu. Dolar dün para birimleri sepeti karşısında yaklaşık dokuz yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Şayet Nisan’dan itibaren ABD’de faizler artmaya başlarsa doların 2.70’i test edebileceği yorumları yapılıyor.

Aralık’ta 2.4140’ı görmüştü

Aralık ayı ortasında test ettiği 2.4140 seviyesindeki tarihi zirvesinden 2014 sonunda yönünü aşağı çeviren dolar/TL, 31 Aralık’taki 2.3280 seviyesinden dün yeni yılın ilk işlem gününde en yüksek 2.3585 seviyesine kadar yükseldi. Kur TSİ 18.30’da 2.3445/2.3465 seviyesinden işlem görüyordu. Dolar dün Ruble karşısında da yeniden 60’ı test etti. Borsa da ilk işlem gününde yüzde 0.31 düştü.

Draghi konuştu euro sendeledi

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, Almanya’nın Handelsblatt gazetesine yaptığı açıklamada bankanın fiyat istikrarını koruma görevini yerine getirememe riskinin şu anda, altı ay öncesine göre daha yüksek olduğunu söyledi. Draghi gerekirse bankanın bu yılın başında bu konuda adım atmaya hazır olduğunu da yineledi. Draghi, “Düşük enflasyonun fazla uzun sürmesi halinde bir tepki göstermemiz gerekirse, 2015 başında önlemlerimizin büyüklüğü, hızı ve kompozisyonunu ayarlama yönünde teknik hazırlık içerisindeyiz” şeklinde konuştu. Nordea Stratejisti Jan von Gerich, “ECB’nin daha fazlasını yapmaya hazırlandığı oldukça açık ve beklentiler Ocak ayındaki toplantıda yoğunlaşıyor” dedi.