E-Vize başvurusuna türk halkından yoğun ilgi

Vize işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasına imkan sağlayan e-vize hizmeti için türk halkından yoğun bir katılım görülüyor. Dışişleri Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre 2014 yılında e-Vizeye 6 milyon 131 bin 84 adet başvuru yapıldı. En çok vize düzenlenen ülkeler ise İngiltere, Hollanda, Irak, Belçika ve Polonya olarak sıralandı.

E-Vize başvurusuna türk halkından yoğun ilgi

 Vize işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasına imkan sağlayan e-vize hizmeti için türk halkından yoğun bir katılım görülüyor. Dışişleri Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre 2014 yılında e-Vizeye 6 milyon 131 bin 84 adet başvuru yapıldı.  En çok vize düzenlenen ülkeler ise İngiltere, Hollanda, Irak, Belçika ve Polonya olarak sıralandı. 

Dışişleri Bakanlığı'ndan elde edilen verilere göre, 2014 yılında e-Vizeye 6 milyon 131 bin 84 adet başvuru yapıldı. Bu dönemde alınan 6 milyon 131 bin 84 adetlik e-Vize başvurusundan 5 milyon 402 bin 651 tanesi yani yaklaşık yüzde 88,1'i kabul edilip e-Vize olarak düzenlendi.


Uygulamanın hizmete girdiği nisan 2013'te haftada 2 bine yakın e-Vize verilirken bu rakam artık günde 10 binleri aştı. Günlük ortalama e-Vize sayısı dönemsel olarak değişiyor. Yaz aylarında ortalama 40 bin civarında seyrederken, kış aylarında günlük ortalama 10-14 bin olarak farklılık gösteriyor.


İngiltere ilk sırada


En çok vize düzenlenen ülkeler ise İngiltere, Hollanda, Irak, Belçika ve Polonya olarak sıralandı. Geçen yıl e-Vize kapsamında toplanan vize harcı ise 111 milyon 428 bin doları geçti. Vize harçları 7 Temmuz 2014'te 764 bin 832 dolar ile günlük en yüksek değerine ulaştı. Bireyler, www.evisa.gov.tr üzerinden ortalama 3 dakika içinde e-Vize alabiliyor. Turizm ve ticaret amaçlı seyahatler için Türkiye vizesi, Dışişleri Bakanlığı'nın yurt dışı temsilciliklerinden, hudut kapılarından ve e-Vize Başvuru Sistemi üzerinden alınabiliyor. 


Online ödeme


Yurt dışı temsilciliklerinde yapılan vize başvuruları tüm yabancılara açıkken, hudut kapılarından ve e-Vize Sistemi üzerinden başvurular ancak belirli ülke vatandaşları için gerekli bazı şartları yerine getirmeleri kaydıyla mümkün oluyor. Başvuru sahipleri 7/24 olarak kimlik, seyahat belgesi ve seyahat tarihlerine ilişkin alanlarını doldurmalarının ve vize harcını online olarak ödemelerinin ardından e-Vize'lerini alabiliyor.