Emekliler, Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlık dönemindeki gibi zam bekliyor.

Yeni hükümetin enflasyon bazlı yüzde 2.33 zammına emeklilerden ve Türkiye Emekliler Derneğinden tepkiler gelirken, emekliler Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlık dönemini mumla arıyorlar. Emekliler zam oranının değişmesini isterken aynı zamanda da kamu bankalarından da 900 TL’lik bir ‘kâr payı’ istiyolar.

Emekliler, Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlık dönemindeki gibi zam bekliyor.

Yeni hükümetin enflasyon bazlı yüzde 2.33 zammına emeklilerden ve Türkiye Emekliler Derneğinden tepkiler gelirken, emekliler Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlık dönemini mumla arıyorlar.  Emekliler zam oranının değişmesini isterken aynı zamanda da  kamu bankalarından da 900 TL’lik bir ‘kâr payı’ istiyolar.

Emekliler enflasyon bazlı yüzde 2.33 zamma tepkili. Yüzdelik zam yerine Erdoğan’ın başbakanlığındaki gibi seyyanen zam bekleyen emekliler kamu bankalarından da 900 TL’lik bir ‘kâr payı’ istiyor

İşçi ve esnaf emeklileri için enflasyon rakamlarına dayanarak belirlenen yüzde 2.33’lük zam, emeklileri kızdırdı. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli maaşlarına daha önce yapıldığı gibi seyyanen zam yapılması gerektiğini belirterek, TÜİK’in belirlediği enflasyon rakamlarına tepki gösterdi. Ergün, “Zammı Türkiye Cumhuriyeti hükümeti vermiyor, TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) veriyor. Enflasyonun tespit edilme şekli, emeklinin yaşadığı hayatla bağdaşmıyor. Akaryakıtta indirim olmuş. Emeklinin arabası mı var? Bu kışta enflasyon yüzde 0.44 düşük çıkıyor. İnsaf” dedi.

2010 - 2011 yıllarında o dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın emeklilere 60 liralık seyyanen zam yaptığını söyleyen Kazım Ergün ise, bu şekilde işçi ve Bağ-Kur’lu için normal koşullarda öngörülen zammın üzerine çıkıldığını anlattı.

Zam oranlarına dayanak teşkil eden enflasyon rakamlarını da eleştiren Ergün, “Yüzdeli zamlar emekliler arası uçurum yaratıyor. Zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapıyor” diye konuştu.

90 TL PROMOSYON...

İşçi, memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) Başkanı Hamdi Öz ise emeklilerin çoğunun maaşlarının yattığı kamu kurumlarının kârının bir kısmının emeklilere aktarılabileceğini belirtti.

Öz, emeklilerin çoğunun maaşlarının yattığı kamu kurumlarının kârının bir kısmının emeklilere aktarılabileceğini belirterek, bu konuda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a müracaat ettiklerini söyledi. Öz, “Kamu bankaları milyonlarca lira kâr yapıyor. ‘Bunu emekliyle paylaşın’ dedik” diye konuştu.

Kamu bankalarından yılda 2 taksitte tüm emeklilere 900 lira aktarılabileceğini kaydeden Öz, “Çalışma Bakanı’nı devreden çıkarın, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’la biz görüşelim” dedi.

‘EN DÜŞÜK MAAŞ 1250 TL OLSUN’

Emekli zamları için belirlenen zammın 5510 sayılı kanunda öngörülen “tek çatı” mantığına aykırı olduğunu ifade eden Öz, “Yeni bir sosyal güvenlik reformu yapılmalı. 1250 lira en düşük emekli maaşı olmalı, gösterge ve katsayılara göre maaşlar belirlenmeli” dedi.

Önceki gün aralık enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla 9 milyon emeklinin 2015 maaşları da belli oldu. SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşlarına 2015 yılı başında alacakları zam oranı yüzde 2.32 oldu.Buna göre, en düşük emekli aylığı alan emeklinin maaşı 24 lira zamlanıyor. Aralıkta tüketici enflasyonunun yüzde 0.44 düşmesi sonucunda maaş zammı beklentilerin altında kaldı.

Yapılan son zamla en düşük emekli maaşı 1071 TL’ye ulaştı.