Engelli Memur Atamaları

Engelli memur alımları bu sene de olacak mı gibi birçok soru merak konusu oldu. Devlet bu yıl engelli memur ataması yapacak mı bilinmiyor. Engelli memur alımları gibi merak ettiğiniz tüm haberleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Engelli Memur Atamaları

Milletvekili Ahmet Kenan TANRIKULU tarafından verilen önergeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından verilen cevapta şöyle denildi:657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53'üncü maddesinde; “Kamu kurum ve kuruluşlarının dolu memur kadro sayılarının % 3'ü oranındaki münhal kadroyu engelli istihdamına tahsis etmek ve tahsis ettikleri bu kadrolarda engelli istihdam etmek zorunda olduğu, engelli açığı bulunan kamu kurum ve kuruluşları bir sonraki yıl için alım yapacakları engellilere ilişkin taleplerini her yılın Ekim ayının sonuna kadar Devlet Personel Başkanlığına bildirmesi gerektiği,” hükmü bulunmaktadır. Bu hüküm çerçevesinde, engelli memur açığı olan kamu kurum ve kuruluşlarının Devlet Personel Başkanlığına bildirmiş olduğu kadrolara yerleştirme işlemi gerçekleştirilmektedir.Devlet Personel Başkanlığına elektronik ortamda intikal ettirilen bilgiler çerçevesinde Haziran 2014 tarihi itibarıyla hazırlanan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Engelli Personel İstihdamı ve Engellilere Tahsisli Kadro Kontenjanlarının Karşılaştırmalı Durum Cetveline göre kamu kurum ve kuruluşlarında engelli çalıştırma yükümlülüğü kapsamında kabul edilen dolu memur kadro sayısı toplam 1.974.389'dur. Bu çerçevede, engellilere tahsis edilmesi gereken kadro sayısı 59.458 olup, bu kadroların 34.089'u dolu ve 25.369'u boş bulunmaktadır.Diğer taraftan, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi özel ihtisas gerektiren mesleklerin bulunduğu kurumlarda engelli kontenjan açığı bulunmaktadır. Bahse konu bu kurumlar eğitim, din, sağlık hizmetlerini yürütmekle görevli olan kurumlar olup, dolu memur kadrolarının neredeyse tamamına yakını hizmet sunmuş oldukları eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı, din hizmetleri sınıfı, sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında bulunan kadrolardan oluşmaktadır. 2012 ÖMSS göre ise ÖMSS ye giren adayların ilgili kurumların hizmet gerekleri ve kadro ihtiyaçlarına ve istenilen eğitim durumlarına uygun niteliklere haiz olmadığı görülmektedir.657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53'üncü maddesi kapsamında, 2014 yılı içerisinde yapılacak engelli memur yerleştirmelerinden sonraki engelli memur yerleştirmelerine ilişkin kamu kurum ve kuruluşlarının kadro bildirim süreci Ekim 2014 tarihinde başlatılacak, bildirilen kadrolar üzerinde hukuki incelemeler tamamlandıktan sonra 2015 yılı içerisinde de engelli memur yerleştirmeleri gerçekleştirilecektir. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.