Engelliler MTV ve ÖTV'den muaf mı? Şartlar nedir?

Engelli vatandaşlarla ilgili dikkat çeken bir gerçek ortaya çıktı. Hükümet her alanda olduğu gibi engelli vatandaşlara da destek oluyor. Engelli vatandaşlara ve onların ailelerine tanınan çeşitli haklar var.

Engelliler MTV ve ÖTV'den muaf mı? Şartlar nedir?

TÜİK verilerine göre Türkiye'de yaklaşık 5 milyon engelli var. Yani Türkiye nüfusunun yüzde 6,6'sını engelliler oluşturuyor. Bunun yüzde 42,8’i erkek, yüzde 57,2’si kadın. Ve engelli bireylere hükümet tarafından pek çok imkan tanınıyor. Örneğin, su faturalarında belediyeler yüzde 30 indirim yapmak zorunda. Çeşitli GSM operatörleri, telekomünikasyon şirketleri de engelli bireyler için farklı tarifeler uyguluyor. Şehir içi ulaşımlarda ve TCDD engelli bireylerle birlikte bir refakatçiye ücretsiz hizmet sunuyor. Şehirlerarası ulaşımda ise yüzde 30 indirim mevcut. Bunun yanında THY de biletlerde yüzde 25 indirim var.

ENGELLİ VATANDAŞA ARAÇ ALIMLARINDA ÖTV VE MTV MUAFİYETİ VAR

Yüzde 90 ve üzeri engelli yakını olanlar ÖTV (Özel Tüketim Vergisi)ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muafiyetli sıfır araç alma hakları var. Kendisi H sınıfı ehliyet sahibi olup ''özel donanımlı araç kullanabilir '' ibareli sağlık kurul kararı alanlar da engel oranına bakılmaksızın (engel oranı %90'ın altında olması halinde) sol ayak veya sol bacak engeli bulunanlar otomatik vitesli araç, sağ ayak veya sağ bacak engeli olanlar otomatik vitesli araçlara engellerine uygun hareket ettirici tadilatlar yaptırarak ÖTV ve MTV muafiyetli araç alabilirler. Ayrıca yüzde 90 ve üzeri engelli yakını olanlar, engelli yakını tarafından kullanılması ve engelli kişinin ortopedik engelli olması şartı ile yurt dışından özel tertibatlı araç getirtebilirler. Engellilik durumlarının araçları bizzat kullanamayacak ve sürekli olarak tekerlekli sandalye veya sedye kullandıklarını sağlık raporu ile belgeleyenlerden engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olup tekerlekli sandalye veya sedye ile binilmesine ve seyahat edilmesine uygun tertibat yaptıran malûl ve engelliler beş yılda bir ÖTV siz sıfır araç (sürücü dâhil 9 kişilik oturma yeri olan) alabiliyor. MTV’den muaf olunması içinse Vergi Dairesi’ne müracaat ediliyor.

197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 3 üncü maddesinde "Motorlu Taşıtlar Vergisinin mükellefi; trafik sicili ile Ulaştırma Bakanlığınca tutulan sivil hava vasıtaları sicilinde adlarına motorlu taşıt kayıt ve tescil edilmiş olan gerçek ve tüzel kişilerdir." hükmü yer alır.

Engel dereceleri yüzde% 90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malûl ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtların motorlu taşıtlar vergisinden istisna olduğu belirtilir.

MUAFİYET İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Engel dereceleri yüzde 90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin bu durumlarını tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınmış olan sağlık kurulu raporu ile ilgili vergi dairelerine belgelendirmeleri halinde, söz konusu malûl ve engellilerin kendi adlarına kayıt ve tescil edilmiş olan taşıtları, motorlu taşıtlar vergisine tabi tutulmaz. Bu istisnadan yararlanmak için, söz konusu malûl ve engellilere ait taşıtın özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş olması şartı aranmıyor.

MTV MUAFİYETİ İÇİN SAĞLIK RAPORU VE ARAÇ TEKNİK BELGESİ ŞART

Engel dereceleri yüzde 90'dan az olan malûl ve engellilerin bu durumlarını; tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri ve kendi adlarına kayıt ve tescilli olan taşıtların engellilik haline uygun özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş taşıtlar olduğunu belirten "Motorlu Araç Tescil Belgesi"nin ilgili tescil kuruluşlarınca onaylanmış örneği ile "Araçlar İçin Teknik Belge" ve "Proje Raporu"nun aslı veya noter onaylı örneğini ilgili vergi dairelerine ibraz etmeleri halinde bu istisna hükmünden yararlanabiliyor.

MTV İÇİN VERGİ DAİRESİNE GİDİLMELİ

Malûl ve engelliler istisnasından yararlanacak olan malûl ve engelliler tarafından, "Malûl ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu" düzenlenerek (Bildirim Formu'nun internetteki http://www.gib.gov.tr/ adresinde bulunan örneğinin düzenlenmesi mümkün bulunmaktadır.) istisnadan yararlanmak için gerekli olan diğer belgeler ile birlikte ilgili vergi dairesine verilecektir" açıklamaları yer alır.

OTOPARK SORUNU YOK

Engelli vatandaşlar ÖTV indirimi ile alınmış olması şartı ile engelli araç park yerlerine araç park edebilirler. Otobanlarda 15 dakikaya kadar araçlarını yol kenarına çekebilirler.

Hava alanlarında, belediye tarafından işletilen otoparklardan ücretsiz yararlanabilirler.ÖTV indirimli aracı olanlar yaşadıkları evlerin önüne ilgili belediyeye müracaat ederek Engelli Araç Park Yeri yaptırabilirler.

GELİR VERGİSİNDE İNDİRİM

Engelli çocuğu olan kamu ,özel sektör çalışanları ve serbest çalışanlar gelir vergisi indiriminden yararlanırlar. Engel oranı değişikliğinde ilgili vergi dairesine bildirim zorunluluğu vardır. Rapor süreli ise her rapor değişiminde de bildirilmelidir. Emekli olanlar emekli maaşında bu hakkı kullanamazlar. Ancak emekli olup serbest çalışanlar gelir vergisi indiriminden yararlanır.

Avatar
Alper Dönmez - 3 yıl
Merhaba

sitenizde yer alan haberde "ARAÇ ALIMLARINDA ÖTV VE MTV MUAFİYETİ
% 90 ve üzeri engelli yakını olanlar ÖTV (Özel Tüketim Vergisi)ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muafiyetli sıfır araç alma hakları vardır.” Diye bir yazı var.

Ancak engelli araç alımında engelli yakınlarının araç alabildiğini gösteren hiçbir resmi yazıya ulaşamadım. Bu haberde iddaa edilen bilgiye nereden ulaşabilirim bilgi verebilirmisiniz.

m.alper.d@hotmail.com