Esnafa'a 1.300 Lira Maaş Yolda

Kepenk kapatan esnafa yeni bir iş kurana kadar bin 300 TL’ye kadar ödenek verilecek. Esnaf zor günlerini bu maaş ile atlatacak.

Esnafa'a 1.300 Lira Maaş Yolda

İşçilere işssiz kalması durumunda ödenen işsizlik maaşının bir benzeri de dükkan sahipleri için geliyor. İşçilerin çalışırken her ay maaşlarından belli bir oranda kesilen kesintilerin aktarıldığı fondan ödenen bu maaş 10 ay boyunca ödeniyor.

İş bulana kadar en azından genel giderlerin ödenmesini sağlayan bu maaş işçileri bir parça olsun rahatlatıyor.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken’de esnafın dükkanını kapadığında yeni bir iş kurana kadar sıkıntı çektiğini ve işsizlik sigortası gibi bir ödeneğin esnaf içinde olması gerektiğini söyleyerek dikkatleri esnaflar üzerinde topladı.

Maliye ve Çalışma Bakanlıkları bu fikre kayıtsız kalmayarak farklı seçenekleri görüşmeye aldılar. Esnafın ödediği BAĞKUR primleri üzerinden yüzde 2 oranında bir işsizlik sigortası primi kesilmesi düşünülüyor. Devlette bu orana bir parça daha katkı sağlayarak esnafın dükkanını kapaması durumunda zorda kalmaması için bir ödenek sağlanmış olacak. Böylece bin 300 TL’ye kadar bir maaş alan esnaf zor günlerini bu destek ile atlatmaya çalışacak.