Et fiyatlarındaki indirim dikkatlerden kaçmadı

Et fiyatlarındaki indirim dikkatlerden kaçmadı. Et ve Süt Kurumu, mağazalarında satılan ürünlerde bugünden itibaren ortalama yüzde 5 oranında indirime gitti.

Et fiyatlarındaki indirim dikkatlerden kaçmadı

Et ve Süt Kurumunun (ESK) aldığı karar doğrultusunda,  mağazalarındaki ürünler ortalama yüzde 5 indirimli satılmaya başlandı.

ESK'nın kıyma, kuşbaşı ve pirzola gibi ürünlerde indirim kararı,  bugünden itibaren fiyatlara yansıtıldı. Dana kıymanın fiyatı 26,90'dan 25,75  liraya düşerken, kuşbaşı 30,40'dan 29,40 liraya geriledi. Dana bonfilenin fiyatı  56,90'dan 52,50 liraya, dana pirzolanın ise 40,90'dan 38,50 liraya düştü.

Ankara'da ESK'nın bir satış mağazasından alışveriş yapan vatandaşlar,  et fiyatlarının halen yüksek olduğuna işaret ederek, indirimlerin devam etmesini  istedi. Yüzde 5'lik indirimden memnun olduğunu ifade eden vatandaşlar, özellikle  çocuk ve yaşlıların sağlıklı beslenmeleri açısından fiyatların daha düşük olması  gerektiğini kaydetti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Ağustos'ta gerçekleştirilen Ekonomi  Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında, gıda harcamalarını hafifletmek amacıyla  genel enflasyon oranının üzerinde artış gösteren tüm gıda fiyatlarının yakından  takibi ve bu konuda gerekli tedbirlerin gecikmeksizin alınması talimatını  vermişti. EKK'da özellikle et piyasasıyla ilgili alınmakta olan tedbirler de  değerlendirilmiş, önlemlerin etkileri ve et fiyatlarının piyasada makul seviyeye  çekilebilmesi amacıyla kısa ve orta vadede alınacak önlemler değerlendirilmişti.  Bu çerçevede ESK'nın almakta olduğu tedbirler görüşülerek, alım için gerekli  pazar araştırmalarının vatandaşların tüketim hassasiyetleri dikkate alınarak  yapılması vurgulanmıştı.

ESK'dan 8 Ağustos'ta yapılan açıklamada, ürünlerde ortalama yüzde 5  indirimli satış kararı alındığı, indirimli fiyatların bugünden itibaren geçerli  olacağı belirtilmişti. ESK Genel Müdürü Kasım Piral da kırmızı et fiyatlarını  düzenlemeye yönelik tedbir alacaklarını, piyasa fiyatlarının gevşemesi için adım  adım müdahale edeceklerini ifade etmişti. Piral, kurumun dana parça paket et  fiyatları ile piyasa fiyatları arasında, indirim yapılmadan önce yüzde 23'lük bir  fiyat farkı olduğunu, indirimden sonra ESK'nın yaklaşık yüzde 27 daha ucuz et  satacağını kaydetmişti


Etiketler; #indirim #et