Fitch Ratings verdiği notlarla ülkelerde izdiham yarattı

Kredi notu derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Almanya ve Yunanistan'ın notunu düşürdü. Verdiği notlar ile ikş ülkenin kredi puanı ne kadar düştü? Fitch Ratings ne kadarlık kredi notu verdi? İşte detaylar.

Fitch Ratings verdiği notlarla ülkelerde izdiham yarattı

Fitch Ratings kredi değerlendirme anketi  Almanya ve Yunanistan değerlendirme  raporu tamamlandı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings yaptığı son değerlendirmelerle Yunanistan'ın 25 Ocak'ta yapılacak genel seçimler sebebiyle devam edeceği politika şeklinin belirsiz kaldığını ve bunun finansmanı olumsuz etkileyeceğini açıkladı. Fitch Ratings bu sebepler ve Yunanistan'ın geçtiğimiz yıldan bu yıla finansmanında herhangi bir düzenlemeye gitmemesi sebebiyle 'durağan' olan kredi notunu 'negatife' olarak değiştidi.

 

Almanya'nın ise AAA olan kredi notunun teyit edildiği açıklandı. Fitch Ratings Almanya'nın büyümeye devam eden ekonomisinin bunda etkili pay olduğunu açıkladı. Ayrıca nominal faizin düşüyor olması, kamu borcunun gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının iyi seyretmesi, kamu gelirlerinin güçlü istihdam piyasası, gelir artışı, özel tüketim artışı ile desteklendiği aktarıldı. Fitch Ratings Almanya'nın aynı katogoride değerlendirilen ABD, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin aksine ekonomisini çok daha iyiye götürdüğünü açıkladı.