Fitch'ten Türkiye değerlendirmesi

Uluslararası kredi derecelendirme kurumu Fitch, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmede bulundu. S&P ‘nın Türkiye’ye yaptığı en düşük notu vermesinden sonra Fitch’ten de değerlendirme geldi.

Fitch'ten Türkiye değerlendirmesi

Fitch'ten Türkiye değerlendirmesi
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, darbe girişimi sonrası olayların ülke notuna baskı olarak yansıyıp yansımayacağının hükümetin darbe girişimine verdiği tepkilere bağlı olacağına; bu tepkilerin siyasi bölünmeleri ne derece artıracağı ve kurumların bağımsızlığının ne derece zayıflayacağı ile bağlantılı olacağını belirtti. 

Fitch tarafından Türk bankaları için yayımlanan açıklamada, bankacılık sektörünün temel olarak sağlam olduğu, darbe girişimi ve artan siyasi kutuplaşma nedeniyle bankaların risklerinin ise arttığı ifade edildi. Açıklamada şunlar yer aldı: 

“Darbe girişiminden dolayı Türkiye bankalarının riskleri artmıştır.  Bankaları kredi notları ve ülke kredi notu büyük önem arz etmektedir. Bankacılık sektörü temel olarak sağlam, ancak zor durumdaki turizm sektörü baskılanabilir”  açıklaması yapıldı.