Hızlı Tren Geliyor

Fizibilite çalışması tamamlanan İstanbul'un 3. havalimanı için ulaşımda metro ve hızlı tren ihalesinin birkaç ayda çıkması bekleniyor.

Hızlı Tren GeliyorGayrettepe ve Halkalı'dan ulaşım sağlanacak olan havalimanına 70 km hatlık metro yapılacak. Yapılacak olan hattın mevcut ağları, Marmaray ve metrobüslebağlantılı olacak. 


İstanbul'da dünyanın en önemli projelerinden birisi olarak hayata geçecek olanhavalimanı ile kent içindeki ulaşımın kolaylıkla sağlanması amaçlanıyor. Hattın yapılması ise birkaç ay içerisinde çıkacak olan ihaleye bakıyor. Yapılacak olan hattın güzargahı toplam 70 km olacak. Ayrıca marmaray ve metrobüslede bağlantılı olacak. Yapılacak olan hattın şuanda yapımı devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçecek ve ileride yapılacak olan hızlı tren hattınında kullanılmasını sağlayacak şekilde tasarlanacak. 


Proje içinse kullanılacak olan trenler için özel çalışmalar yapılmaktadır. 120 km hızla gidecek olan özel araçların görünüşü ise yüksek hızlı tren silueti verilecek ayrıca aerodinamik görünüşlü olacak. Ayrıca bağajlı yolcular için kolaylık sağlanacak şekilde tasarlanacak. Metro hattının vagon alımları ise bu yıl içerisinde başlayacak