İş Arayanlara Müjde...

Çalışma Bakanı Soylu, bu yıl 1 milyon kişiyi İŞKUR vasıtasıyla işe yerleştireceklerini açıkladı...

İş Arayanlara Müjde...

 
Türkiye'nin yaşadığı sorunları dile getiren Soylu, "Sorunlara rağmen yaklaşık 3,5 ayda İŞKUR vasıtasıyla 298 bin kişiyi işe yerleştirdik. Hiç istikametimizi bozmadık, aynen devam ediyoruz ve edeceğiz. Bu yıl inşallah 1 milyon kişiyi İŞKUR vasıtasıyla işe yerleştireceğiz. İş başı eğitiminde ocak ayından itibaren önemli bölümü genç olan 104 bin insanımızı le buluşturan bir anlayışı ortaya koyduk. Bu Türkiye'nin dinamizmidir, geldiği noktadır." diye konuştu.
 
"Bizim en büyük reformumuz Türkiye adına anayasa reformudur. Bizim bundan vazgeçmemiz mümkün değildir. Anayasanın evet birçok maddesi değişti doğrudur ama ruhu aynen o sistemin içerisinde kalmaktadır. İşte şimdi atacağımız en önemli adımlardan biri budur. Bir anayasanın ruhunun, milletin ruhu olması gerekir. Anayasanın ruhunun milletin değerleri olması gerekir. Anayasanın ruhu bizim birlik ve beraberlik içerisinde yaşayacağımız ve yıllarca bu ülkede halının altına süpürülen ve yüzleşmekten korktuğumuz, itilaflarımız üzerinden güya bizi ayırmaya çalışan anlayışları birleştiren ve yarına güçlü giden bir ruhu taşıyan anayasa ile yarını gerçekleştirmeli ve yakalamalıyız."
 
"Otoriter bir devlet anlayışı içerisinde değil, tam tersi birey olarak temel hak ve özgürlükler odaklı bir anayasa elbetteki Türkiye'nin ve milletimizin  arzu ettiği anayasadır" ifadesini kullanan Soylu, "Zihinlerimizi duvarlarla bir  şekilde örmeye çalışan ve sağa sola bakmamızı engellemeye çalışan bir anayasadan,  neredeyse bütün dünyayı aynı perspektif içerisinde gören, kendi kültür  coğrafyasını, kendi medeniyet anlayışını, kendi anayasasında gören ve 360 derece  etrafına dönüp bakabilen bir anlayışı bu anayasada bir şekilde oluşturmalıyız."  dedi.
 
Soylu, milletin ortak değerlerini bütünleştiren, keskin sınırları olmayan, milletin makul anlayışıyla beraber bütünleştirilebilen bir anayasa yapılması gerektiğini anlatarak, şöyle devam etti:
 
"Yeni bir anayasa ki şeffaf, ne söylediği anlaşılabilir, milletle  paylaşılan ve paylaştıkça da milletin kabulünü bir şekilde oluşturan bir anayasa  çizgisini hep beraber gerçekleştirmeliyiz. Biz eğer ikinci sıçramamızı güçlü bir  şekilde yapabilme kabiliyetini ortaya koyacaksak bunu ancak Türkiye'yi  ayaklarından, ellerinden bağlayan, ağzını bantlayan bu anayasayı değiştirip  Türkiye'nin hareket kabiliyetini artıran, bugünkü yazılı kurallarını tam da  milletin değerleriyle ve beklentileriyle berber örtüştüren bir anayasa ile  sağlamak zorundayız."
 
Türkiye'yi neredeyse bir cenderenin içine hapsetmiş bir anayasa ile  bütün milletin fedakarlığıyla gelinebilen noktanın burası olduğunu belirten Bakan  Soylu, "İşte şimdi yepyeni bir anayasayı yani bu milletin bütün fertlerini kendi  içerisinde rahatça ifade edebilen, herkesin kendisini onda görebildiği yepyeni  bir anayasa ile inşallah 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşacağız." dedi.
 
Soylu, üyelerden birinin, "Maaşımızın 3 bin 600 lira olacağı müjdesini  verirseniz seviniriz" ifadesi üzerine, şunları söyledi:
 
"Dün, 23 Nisan münasebetiyle Ankara Büyükşehir Belediyesinin Çocuk  Meclisi bana geldi. Çok şeyler anlattılar, onlara 'almadan vermek Allah'a mahsus'  dedim. Bu bütçenin bir geliri bir de gideri var. Belki de Türkiye Cumhuriyeti  Devleti'nin en başarısız Çalışma Bakanlarından birisi olacağım." Soruyu yönelten  kişinin, yüksek sesle "İnşallah" demesi, gülümsemeye neden oldu.
 
Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Kendi açısından doğru. Harika ya. Neden bunu söylüyorum,  Kılıçdaroğlu'nu biz neden eleştiriyoruz? 'SSK'yı batırdı' diye. Benim için de  söyleyecekler, 'Çalışma Bakanlığını batırdı.' Yaklaşık eksi 35 milyar lira ile  başladım. Gelecekte biz bunu bir şekilde sağlayacağız. Geçen sene bizim toplam  açığımız 11,5 milyardı. Bu sene 30'un üzerinde bir açıkla başladık. Bizim  gönlümüz çalışanımıza en iyisini vermeyi ister. Hakkı mıdır? Muhakkak hakkıdır.  Herkes emekliliğini, çalışma hayatındaki zaman dilimini en iyi şekilde  gerçekleştirsin ama şöyle bir problemimiz var. Eğer biz bugün hesapsız ve plansız  adım atarsak biz 3 bin 600'ü, 3 bin 200'ü daha üst birtakım yükümlülükleri yerine  getiririz ama daha sonra da kepçeyle almaya başlarız. Oysa bugüne kadar böyle bir  tabloyu ortaya koymadık. Bugünlerde verdiğimiz sözleri yerine getirmemizin nedeni  budur. Ölçerek biçerek bunları yapmaya çalışıyoruz. Yapabileceğimizin en iyisini,  en ölçülü biçimde ve milletimizin geleceğini bir şekilde maliyet içerisine  sokmadan gerçekleştirmeye çalışıyoruz."
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.