İşte zamlı memur maaşları!

Dün memur maaşlarına zam geldi. Beklenmedik derecede yüksek olan zam 2016 yılı için yüzde 6+5, 2017 için yüzde 3+4'te olacak. 2016 itibariyle en düşük memur maaşına 108 lira, ortalama memur maaşına 144 lira zam gelecek.

İşte zamlı memur maaşları!

Hükümet ile memur sendikaları arasındaki yaklaşık 2,6 milyon memur ile 1,9 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri dün anlaşmayla sonuçlandı. Hükümet memura 2016 yılı için yüzde 6+5, 2017 için yüzde 3+4 önerdi. Ayrıca bu oranlar gerçekleşen enflasyon altında kalırsa ayrıca farkı verileceği belirtildi.

TEPKİ GELDİ
Yetkili sendika Memur-Sen'in teklifi kabul etmesine, Türkiye Kamu-Sen ve KESK'ten sert tepki geldi.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 1919 TL OLDU
Sözleşmeyle Ocak 2016 itibarıyla en düşük memur maaşına 108 lira, ortalama memur maaşına 144 lira zam gelecek. Böylece en düşük memur maaşı 1919, ortalama memur maaşı 2 bin 551 lira olacak.

1,2 MİLYON KİŞİYE EK BİR DERECE
Bugün'den Yelda Ataç'ın haberine göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sözleşmenin içeriği hakkında da bilgi verdi. Zam oranlarının yanı sıra 2005 yılından sonra göreve başlayan 1,2 milyon kamu çalışanına ilave bir derece verilecek. 850 bin öğretmene 2016 için aylık brüt 98 liraya kadar nöbet ücreti ödenecek. Bu 2017 için 140 lira.

4C'LİYE KADRO VERİLMEDİ
Hafta sonu nöbet sınav ücretleri 58 liradan 132 liraya çıkarılacak. Döner sermaye ödemeleri tavan oranı artışıyla, bir hemşireye yapılan döner sermaye ödemesinde 180 liraya varan artış sağlanacak.

4C kapsamında çalışan geçici personel ile sözleşmeli personelin kadrolu pozisyonuna geçirilmesi için çalışma yapılacak. 4C'liye 150 lira ek ödeme yapılacak. Yurtdışı personeline aile yardımı ödenecek. Eş durumu tayinlerinde özel sektör için 3 yıl şartı 1 yıla indirildi. Cuma namazı saatinde memurların izinli sayılması için çalışma yapılacak. Tapu çalışanları için fazla çalışma ücreti ödenecek.

EMEKLİYE EK 100 LİRA
Çalışma Bakanı Çelik, memura verilen zammın aynen uygulanacağı memur emeklisine, eylül ayından itibaren ayrıca yapılacak tazminat düzenlemesiyle ek fark verileceğini söyledi. Bu aylıkları ortalama 100 lira artıracak. Yüzde 6 zam ile Ocak 2016'da en düşük emekli memur maaşı 81 lira artışla 1442 lira olacak. Eylül ayında ortalama 100 liralık ek artış sağlanırsa, en düşük emekli maaşı Ocak 2016'da 1542 lira olacak.

ORANLAR SORUN OLDU, TOPLANTI SAATİ GECİKTİ
Hükümetin teklif ettiği zam oranı memur taleplerinin ve kamu işçi zammının altında olduğu için sıkıntı çıktı. Son iki gün sabahlara kadar süren görüşmeler yapılırken, cumartesi sabahı 10.30 olarak açıklanan toplantı saati önce 12.00'ye alındı. Sıkıntının giderilememesi üzerine toplantı ancak 12.45'te başlatılabildi. Memur-Sen Başkanı Yalçın, anlaşmanın son yarım saatte sağlandığını söyleyerek, "Tarihi bir ana tanıklık ediyoruz." dedi.

MASADA TARTIŞMA ÇIKTI
Anlaşma Kamu-Sen ve KESK tarafından tepkiyle karşılandı. Bakan Çelik ile değerlendirme yapmalarına izin verilmeyen iki konfederasyon başkanı arasında, Memur-Sen'in de katıldığı sözlü tartışma yaşandı.

"KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALACAKLAR"
Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, Çalışma Bakanı Çelik ile Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın'ı kapalı kapılar ardında anlaşma yapmakla suçlayarak, "Bir oyun sergilenmiştir. Memur-Sen talep ettiğinin en düşük memur maaşının üçte biri oranında bir zamma imza attı. Bu toplu sözleşme fiyaskodur. Kimseyi aldatmasınlar. Biz eylem de yaparız da her gün şehit haberi gelirken vicdanım kabul etmiyor." dedi.

VERGİ DİLİMİ SORUNU
Memurun yüzde 15 yerine yüzde 20 Gelir Vergisi ödemesine neden olan düzenlemede kazanım sağlanamadığına da işaret eden Koncuk, "Kaşıkla verip kepçeyle alacaklar." dedi. Koncuk ayrıca, vekil olarak çalışanların kadro sorununun çözülmediğine dikkat çekti.

"HANİ EFELENİYORDUN?"
KESK Başkanı Lami Özgen ise şu noktaları eleştirdi: "Üçüncü kez bir mizansen sergileniyor. Haklarımız peşkeş çekildi. Satış sözleşmesi, demiştik, yanılmadık. Ali Yalçın hani ilk gün efeleniyordu, orta oyunu oynuyordu. Satış sözleşmesini kabul etmiyoruz. Kul hakkını bu dünyada bu şekilde peşkeş çekiyorsunuz da öteki dünyada nasıl temizleyeceksiniz?"

6 SAAT YERİNE 3 SAAT
Ayrıca verilen zammın bir kısmının Gelir Vergisi olarak geri alınacağını belirten Özgen, öğretmenlere nöbet ücreti 6 saat talep edilirken 3 saat verildiğini, mahkeme ile 4C'lilere 600 lira seyyanen zam çıkarken 150 lira ek ödeme ile var olan hakkın indirildiğini söyledi.

cak.