Organik tarımın önemi...

Tarım sektörü; insanlığın geleceği için önem arz eden sektörlerdendir. Bu sektördeki kitlesel üretim uygulamaları çevreye ve insan sağlığına da zarar vermektedir. Tarım uygulamaları hem insan sağlığına hem de çevreye dost ürün üretiminin yapılmasına imkân sağlamıştır. Kırsal nüfus oranının fazlalığı tarımın yoğun şekilde yapılmasını gerekli kılmaktadır.

Organik tarımın önemi...


Üretimde uygulanan yöntem ve tekniklerin kitlesel tarım üretim tekniklerinden farklı olması ve bu ürünlerin değerinin yüksek olmasından dolayı tarım sektörünün üreteceği katma değeri etkileyebilmektedir. Hem insan sağlığına hem de çevreye dost ürün üretimi temel ilke olarak benimsenmiştir. Tarım uygulamaları biz insanoğlunu ilgilendiren en önemli konulardan biridir. 

Beslenme ihtiyacı insanoğlunun yaşamını sürdürebilmesinde en temel ihtiyaçlardandır. İnsanoğlu bu ihtiyacını ilk zamanlarda toplayıcılık ve avlanma ile gerçekleştirmiştir. Fakat üretimde kullanılan genetiği bozulmuş tohumlar, sentetik ilaç ve gübreler sağlığımızı tehdit edecek boyuta ulaşmıştır. Çevreye hem de insan sağlığına dost ürünler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Diğer taraftan uygulamalar sonucunda ortaya çıkan ürünlerin fiyatlarının uluslararası alanda diğer tarım uygulamaları ile karşılaştırıldığında fiyatların yüksek olması tarımda etki derecesi önem arz etmektedir. Ürünlerin en büyük sorunlarından biri pazar sıkıntısı ve organik ürünlere olan güven problemidir. Güven problemi pazarda daralmaya neden olmaktadır. Organik ürüne talebin arttırılması ile kapasite artışının söz konusu olması gerekiyor. Üretimde destekler arttırılmalıdır. Tarım üretiminde ise destekleme alanı daha fazla olduğu için tahıl grubu da yüksek seviyededir.

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.