Petrol 'Brexit' öncesi düştü

Petrol, İngiltere referandumu ve ABD stok verisileri öncesinde petrol bir haftanın zirvesinden ani bir düşüş yaşadı.

Petrol 'Brexit' öncesi düştü

Petrol 'Brexit' öncesi düştü
Petrol, bu yılın başında 12 yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından, Nijerya ve Kanada'daki arz kesintileri ve ABD'de üretimin azalmasının küresel arz fazlasını daraltması ile birlikte yüzde 85'ten fazla arttı.
Petrol fiyatları, piyasada bir haftadır seyreden yükselişten sonra Brexit öncesi düşüş oldu. ABD petrol stoku verilerini beklerken, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nde kalmasına ilişkin referandum için beklentiler kıl payı gidiyor.
Vadeli petrol kontratları, dün 9 Haziran'dan beri en yüksek seviyesinde kapattıktan sonra, New York'ta yüzde 2.5 kadar düşerek tüm dikkatleri üzerine topladı.  Çarşamba günü açıklanacak olan resmi veriler öncesi, Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerine göre ABD petrol stokunun geçen hafta 1.5 milyon varil düşmesi ve stokların son beş yılın ortalamasının 100 milyon varil üzerindeki seviyesini koruması bekleniyor.
Farklı kamuoyu yoklamaları İngiltere'de Perşembe günü yapılacak referandum öncesi farklı sonuçları işaret ediyor. Nijerya hükümeti, Lagos merkezli ThisDay gazetesinin haberine göre, petrol tesislerini hedefleyen militanlarla ateşkes anlaşmasına vardı.