Sigara Fiyatlarına Yeni Zam Yapıldı İşte Yeni Fiyatlar

Sigara fiyatlarına bu sabah zam yapıldı. Sigara fiyatlarının son zamlardan sonraki fiyatı yazımızın detaylarında..

Sigara Fiyatlarına Yeni Zam Yapıldı İşte Yeni Fiyatlar

 2015 sigara fiyatları ne kadar oldu. Yeniyıl tatilinin ardından sigaranın zamlı fiyatları bugün itibariyle geçerli oldu. İşte 2015 Sigara zamlı fiyatları. Yeni yılın ilk vergi zammı Alkol ve sigaraya yapıldı. Önceki hafta Resmi gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, alkollü içkiler ve tütün ürünlerinde uygulanan ÖTV'de artışa gidildi. Bu, içki ve sigaraya otomatik vergi zammı yani üreticilerin de ürünlere zam yapacakları anlamına geliyordu.

İŞTE ZAMLI FİYATLAR


Yeni yıl tatilinin ardından bugünden itibaren sigara zamlı olarak satılmaya başlandı. Philip MorrisSA bünyesindeki markalara 50 kuruş zam geldi. 

Sigaranın Zararları


Günümüzde sigaranın zararları herkes tarafından bilinmekte,Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerine göre 'sigara içmek' dünya çapında bir problem olmakla birlikte tahmini 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Bu istatistiğe göre 1,2 milyar kişinin sigara kullandığı ortaya çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamaya göre birçok ülkede akciğer kanseri görülmektedir ve bu hastalık sigaranın sebep olduğu ölümcül sonuçlardan sadece biridir.


Sigara içen kişiler kendilerine zarar verdikleri gibi çevrelerinde bulunan kişilerede zarar verir. Bunlara pasif içici denir. Sigaranın vücuttaki tüm doku ve organlara sayılamayacak kadar çok zararı vardır. Peki sigaranın zararları nelerdir?


* Öncelikle sigaranın en büyük zararını %10-15 kilo eksikliği ve zeka geriliği ile anne karnındaki bebek görür.


* Tütün içinde bulunan Karbonmonoksit, Nikotin, Katran gibi zararlı maddeler akciğer kanseri başta olmak üzere, solunum sistemi hastalıklarından olan bronşit ve amfizeme gibi hastalıklara neden olur. İçilen her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırır. Sigara içenlerde akciğerlerin doğal savunma sistemi bozulur ve buda enfeksiyon kapma riskini artırır.


* Sigarada bulunan Karbonmonoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolestrol depolanır ve bunun neticesinde kalp krizi riski artar.


* Yemek borusu ve midede ülser, kanama ve kanser oluşumu artar. Pankreas kanseri riski fazlalaşır. Sigara içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha fazla mesane kanserine yakalandıkları görülmektedir.


* Sigara içenlerin ellerinde ve parmaklarında sararmalar ve tırnaklarında kırılmalar görülmektedir.


* Sigara kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklara neden olur. Özellikle, damarlardaki tıkanıklık nedeniyle ancak organların kesilmesiyle tedavi edilebilen(Burger) hastalığı oluşur.


* Ağız kokusu, diş ve diş eti hastalıkları, diş kaybı ve tat alma duyusunda bozulmalar görülür.


* Beyin hücrelerinin ölümüne ve hafıza zayıflığına(Alzheimer) sebep olur.


* Koku alma duygusu azalır.


* Sigara içen bayanlarda rahim ve yumurtalık kısırlığı,erken menopoz ve rahim kanseri gibi tehlikeler görülür.


* Gözlerde katarakt yada körlük meydana gelebilir.


* Vücutta yorgunluk,ruhsal gerilim,aşırı stres ve uykusuzluk görülür.


* Vücuttaki insülin salgılama yeteneğini azaltarak şeker hastalığına sebep olur.


* Sigara, deri yapısının bozulmasına ve kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında sigara içenlerin yaraları çok daha zor iyileşir. Bazen ameliyat sonrası yaraların iyileşmediği görülür.


* Sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarına rastlanır.


* Bu bilinen gerçekleri göz önünde tutarak daha duyarlı olmaya çalışmalıyız. Yeni nesle iyi örnek olup eğiterek onları büyük bir problem haline gelen bu ölümcül alışkanlıktan korumalıyız. Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir gelecek için sigarayı bırakın!


Zam şampiyonu salatalık


İstanbul'da Aralık ayında fiyatı en çok artan ürün salatalık olurken, en çok fiyat düşüşü de karnabaharda yaşandı.


İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre, mevsimsel nedenlerden dolayı ürün azalması yaşanan salatalık yüzde 36.36 ile Aralık ayının zam şampiyonu olurken, ikinciliği yüzde 26.86 zam ile taze fasulye, üçüncülüğü de yüzde 26.02 ile yaş üzüm aldı.Buna karşılık, karnabahar yüzde 26.66 ile Aralık ayında fiyatı en fazla azalış gösteren ürün oldu. Karnabaharı yüzde 22.98 ucuzlayan limon ve yüzde 12.85 ucuzlayan portakal izledi.
FİYATI ARTANLAR (%)


Salatalık 36.36


Taze Fasulye 26.86


Yas Üzüm 26.02


Balık 15.47
Yesil Soğan 13.33


Kabak 7.33


Domates 6.34


Kakolu Fındıklı Bar 8.12


Salça 5.08


Ceviz 3.87


Fındık 3.79


Bal 3.77


Sucuk 3.50


Mercimek 3.39


Kuru Üzüm 3.02


FİYATI DÜŞENLER (%)


Karnabahar -26.66


Limon -22.98


Portakal -12.85


Turp -11.53


Fuel Oil -10.10


Maydonoz -8.79


Pırasa -8.68


Mandalina -7.22


Benzin -7.02


Gazyağı -6.63


Elma -6.53


Kıvırcık Salata -6.52


Ispanak -6.16


Armut -6.57
Yeni yıla girerken pek çok kişi sigara alışkanlığına bir son vermek ister.
Takvimler 1 Ocak tarihini gösterdi mi yepyeni bir başlangıç umuduyla söndürülür sigaralar.
İngiltere Sağlık Kurumu NHS, yaşamında bu tür bir değişikliğe gitmek isteyenler için beş maddelik bir liste hazırladı.
Sağlık uzmanları, sigarayı bırakmanın olumlu etkilerinin neredeyse hemen hissedilebildiğine, bu etkilerin uzun soluklu ve geniş kapsamlı olduğuna dikkat çekiyor.
İşte sigarayı bırakmak için uzmanların tavsiyeleri:
1. Sağlık Bakanlığı'na bağlı Sigarayı Bıraktırma Poliklinikleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan destek alın- sigarayı bırakırken yalnız değilsiniz
Sigarayı bırakmak pek çok sebepten çok zor gelebilir. Bazen sadece "sigarayı bıraktım" demek yetmez. Başka nedenler de sigarayı hayatınızdan çıkarmanızı güçleştirir.
Kimi zaman da dumansız bir hayat için sadece istekli olmanız yeterli olmayabilir.
Bu konuda bilgili bir kişiden destek almak ya da NRT adı verilen Nikotin Replasman Terapisi ile sigarayı bırakma olasılığınız dört kat artıyor.
2. Sigarayı bırakma gerekçeleriniz neler? Bir kağıda yazıp buzdolabının üzerine, arabanızın camına ya da sık baktığınız bir yere yapıştırın.
Yaşınızın ya da ne kadar süredir sigara kullandığınızın bir önemi yok, sigarayı bırakır bırakmaz kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Hatta sigarayı bırakmanın faydalarını neredeyse hemen hissetmeye başlayacaksınız.
Kalbinizin vücudunuza çok daha kolay şekilde daha fazla kan pompalamaya başlaması çok sürmeyecek. Bu, daha fazla oksijen demek.
Sigarayı bırakınca bedeniniz size teşekkür edecek. Nefes alış verişinizin daha da iyileştiğini, daha az nezle ve gribe yakalandığınızı ve çok daha rahat egzersiz yapabildiğinizi fark edeceksiniz.


3. Sigara içmediğiniz zamanları hatırlayın.
Sigara içmemek için ne yapıyordunuz? Kendi deneyimlerinizden faydalanmaya çalışın.
4. Satın almadığınız sigaraların parasıyla hoşunuza giden bir şeyler yapın, ya da kendinize hediyeler alın.
Her gün içtiğiniz sigaraların aylık toplam maliyetini hiç hesapladınız mı? Ne kadar tasarruf ettiğinizi görünce şaşıracaksınız.
Şöyle düşünün, günde 20 sigara içiyorsanız, bu yılda 7300 sigara eder.
Demek ki en ucuz sigara markasını kullansanız dahi her yıl 2190 Türk Lirasını sigaraya harcıyorsunuz.
Bu para güzel bir yaz tatiline harcanabilir.
5. Sigarayı bırakırsanız bu dört maddeyi aklınızda tutmaya çalışın.
Sigara içme eylemini aklınıza geldikçe erteleyin, bol su için, kendinizi oyalayın ve derin nefes alın.