Standard & Poor’s’tan İngiltere’ye soğuk duş!

İngiltere’nin AB den ayrılması sonrasında ekonomik anlamda şok üstüne şok yaşıyor. Standard & Poor’s İngiltere'nin kredi notunu düşürdüğünü açıkladı.

Standard & Poor’s’tan İngiltere’ye soğuk duş!

Standard & Poor’s’tan İngiltere’ye soğuk duş!
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, İngiltere’nin kredi notunu ‘AAA’ seviyesinden olan notunu ‘AA’ ya düşürdüğünü açıkladı.
Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, İngiltere’nin kredi notunun, referandumdan Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararı çıkmasının ardından artan belirsizlik ortamı nedeniyle ‘AAA’ seviyesinden ‘AA’ seviyesine çekildiği, ülke notu görünümünün ise son olaylardan dolayı ‘negatif’ e düştüğü açıklandı.
Açıklamada, AB referandum sonucunun İngiltere için “daha az öngörülebilir ve daha az istikrarlı bir ortama” işaret ettiği vurgulandı.
Değerlendirmede, “Reyting kararımız İngiltere’nin yüksek finansman ihtiyacı gereksiniminin ışığında dış finansman koşullarında görülen bozulma risklerini de yansıtmaktadır. İskoçya ve Kuzey İrlanda’da AB’de kalmak yönünde oy kullanılması ülkenin tamamı için daha geniş çaplı anayasal meseleleri ortaya çıkarmaktadır.” Açıklaması yapıldı.