Taksi plakası getiri şampiyonu oldu.

Türkiye'de mevduat faizlerinin bile yıllık en fazla %10 getirdiği şu dönemde taksi plakası sahiplerinin yüzleri gülüyor. Geçen yılın Ocak ayından bu yana taksi plakası değerini %18 artırdı ve yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Taksi plakası getiri şampiyonu oldu.

 Türkiye'de mevduat faizlerinin bile yıllık en fazla %10 getirdiği şu dönemde taksi plakası sahiplerinin yüzleri gülüyor. Geçen yılın Ocak ayından bu yana taksi plakası değerini %18 artırdı ve yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Hem devletin hem de yatırımcının kazandığı sektör Taksi plakası alım satımı yapan Gürsoy Süvari, geçen yıl ücretlerde iniş-çıkışlar gözlendiğini söyledi.
Süvari, İstanbul'un geliştiğini ve büyüdüğünü ifade ederek, "İstanbul marka şehirdir. Çok aşırı bir büyüme yoluna girmiş. Levent'te bir daire fiyatı 3 milyon lira. Yatırımcı bir dükkan alıyor ancak taksi plakasından elde ettiği kira kadar gelir elde etmiyor. Önceden taksi plakaları babadan oğula geçen bir yatırım aracıydı. Artık bunu çeşitli kesimlerden yatırımcılar da değerlendiriyor. Hem devletin hem de yatırımcının kazandığı bu iş, bir sektör haline geldi" dedi.İstanbul'un çeşitli yerlerinde taksi borsasının yer aldığını ifade eden Süvari, plaka ücretlerinin artmasının "kentin büyümesiyle" alakalı olduğunu savundu. Taksi plakasının önemli bir yatırım arabulucu olmasında, istikrarın devam etmesi ve güven ortamının gelişmesinin de önemli hissesi olduğuna dikkati çeken Süvari, "2000'de bir taksici, plakasını götürüp bankadan kredi alamazken bugün hangi bankaya giderse gitsin kredisini alabilir. Bir güven var. Geçen yıl VİP taksi tertip etmesi vardı. Taksici temsilcilerinin girişimiyle Büyükşehir Belediyesi bunu iptal etti. Karar çıkınca VİP taksi ruhsatları iptal edildi. Böylece henüz fazla güven geldi. Zira taksiye alternatif olarak görülüyordu" ifadelerini kullandı. Kredi kartı kullanımı, plaka maliyetini düşürebilir.İSPARK'ın İstanbul Taksi projesiyle kent genelindeki taksilerde, GPRS, panik butonu, yol bilgisayarı ve parmak izi gibi donanımların yer alacağını anımsadan Süvari, bu sistemin taksi maliyetlerini artıracağını, bunun da plaka maliyetlerine negatif yansıyabileceğini savundu.Süvari, proje kapsamında, kredi kartıyla ödeme yapmak isteyen müşteriler için artık taksilerde post makinelerinin bulundurulacağını ifade ederek, şöyle devam etti:"Taksilerde yakın zamanda artık kredi kartı kullanılacak. Bu sistemle esnafın muhasebe kayıtları kolay usulden gerçek usulle görülmeye başlayacak. Burada bir sıkıntı var. Zira biz yakıtımızı alırken aracımızın bakımını yaparken tümüyle katma değer vergimizi ödüyoruz. Ama kredi kartı kullanıldığında ikinci bir vergi ödemek zorunda kalabiliriz. Bunun dikkate alınacağını düşünüyorum. Yoksa büyük sıkıntı çıkar."