TL kan kaybediyor !! Dolar 2,71'in üzerine çıktı !! Piyasalarda son durum

Piyasalarda ortalık karıştı. Dolar endeksindeki düşüş dolar/TL'yi de aşağı yönlü destekliyor. Dolar/TL Nisan ayı sonunda test ettiği 2.7435'li seviyelerden genel olarak aşağı yönlü bir seyir izliyor. Ancak TL yılbaşından bugüne seçimin yaklaşmasıyla en çok değer kaybeden gelişmekte olan para birimi olmaya devam ediyor.

TL kan kaybediyor !! Dolar 2,71'in üzerine çıktı !! Piyasalarda son durum

Dünyada deflasyonun endişelerinin artık sona ermiş olabileceği beklentileriyle küresel tahvil getirilerinde yaşanan yükselişi izleyen piyasa yarın açıklanacak olan ABD istihdam verisi ve Standart&Poor's Türkiye not gözden geçirme kararını bekliyor.

Küresel piyasalarda dolar, dün yayımlanan ABD özel istihdam verisinin yarınki ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde endişeleri artırmasının ardından önemli para birimleri sepeti karşısında iki ayın en düşük seviyelerine yaklaşırken, Alman tahvil getirilerindeki yükseliş de euroyu destekledi.

Dolar endeksi en son Şubat ayı ortasında görülen 93.882 seviyelerine kadar gerilemesine rağmen en son 94.207 seviyelerinde seyrediyor. Dolar endeksi 12 yılın zirvesi olan 100.39 seviyesini gördüğü Mart ayından bu yana yüzde 6'nın üzerinde düşüş kaydetti.

Dolar endeksindeki düşüş dolar/TL'yi de aşağı yönlü destekliyor. Dolar/TL Nisan ayı sonunda test ettiği 2.7435'li seviyelerden genel olarak aşağı yönlü bir seyir izliyor. Ancak TL yılbaşından bugüne seçimin yaklaşmasıyla en çok değer kaybeden gelişmekte olan para birimi olmaya devam ediyor. Dün akşam saatlerinde 2.70'in hemen altında işlem gören dolar/TL bu sabah TSİ 08444'te 2.6978/2.7000 seviyesinde, sepet bazında TL ise 2.8717/2.8731 seviyesinde işlem görüyor.

Euro ise dolar karşısında iki ayın zirvesi olan 1.1371 seviyesine yükseldi ve Mart ayında gerilediği 12 yılın en düşük seviyesi olan 1.0457'den uzaklaşmaya devam etti. Euro dolar karşısında en son 1.1344 seviyesinde görüldü.

Piyasada kur bu hafta genel olarak 2.70 civarında yatay bir seyir izlenirken bankacılar ABD faiz artışları hakkında önemli bir ipucu olarak gördükleri yarınki tarım dışı istihdam verisi öncesi bugün ABD haftalık işsizlik maaş başvurularını takip edecek.

Öte yandan deflasyon baskılarının gevşemeye başladığına dair işaretler ve petrol fiyatlarının beş ayın zirvesini test ederek yeniden 70 dolara doğru yaklaşmasının enflasyon üzerinde beklenen etkisiyle küresel tahvil getirilerindeki yükseliş sürüyor.