Toyota markası yatırımlarına tam gaz devam ediyor.

Dünya'da olduğu gibi ülkemizdede sevilen Japon otomobil markası Toyota ülkemizde ürettiği Verso ve Corolla modellerinin üretim kapasitesini 250 bine çıkarmayı hedefliyor. Bunda Toyota Türkiye'nin 1.11 milyar TL turarında yatırım teşvik'i almasınında payı büyük.

Toyota markası yatırımlarına tam gaz devam ediyor.

Dünya'da olduğu gibi ülkemizdede sevilen Japon otomobil markası Toyota ülkemizde ürettiği Verso ve Corolla modellerinin üretim kapasitesini 250 bine çıkarmayı hedefliyor. Bunda Toyota Türkiye'nin  1.11 milyar TL turarında yatırım teşvik'i almasınında payı büyük.

Türkiye’de üretiminin 20. yılını kutlayan Toyota, ekim ayında açıkladığı “yeni yatırım”ını hayata geçiriyor. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, yeni modelin yanı sıra tesisin modernizasyonu gibi yatırımlar için 1.11 milyar liralık yatırım teşvik belgesi aldı. Teşvik kapsamında ilk etapta yıllık üretim kapasitesinin 170 binden 250 bin adede yükseleceği bildirildi.


Geçen yıl ekim ayında fabrikanın 20. yılı nedeniyle düzenlenen törene katılan Toyota Motor Avrupa Başkanı ve CEO’su Didier Leroy, Türkiye’de üretimi artırmaya yönelik karar aldıklarını, kapasitenin artırılacağını ve yeni bir model üretme konusunun gündeme gelebileceğini söylemişti. İşte bu yatırımın ilk adımı da geldi.

Şampiyonluk istiyor
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, bir açıklama yaparak 1.11 milyar TL turarında yatırım teşvik belgesi aldığını ve fabrika kapasitesinin 250 bin adede çıkarılacağını bildirdi. Bu teşvikle birlikte tesisin modernizasyonunun yanında, uzun zamandır sözü edilen “yeni model”e ilişkin yatırım da yapılacak.
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Orhan Özer, öncelikli hedeflerinin çok daha yüksek kapasiteyle üretim yapmak olduğunu tekrarlarken, yeni ve farklı modelleri de Türkiye fabrikasında üreterek yakın zamanda yeniden Türkiye’nin ihracat şampiyonu olmak istediklerini söyledi.ın üretim hacmi ve yatırımlarında artış kararı alındığını, bunun da daha önce Leroy’un ziyaretinde paylaşıldığını hatırlatan Özer, 2015’te bu kararlar doğrultusunda çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Özer, bu yatırımla yeni istihdam da yaratacaklarını, yeni pazarlara açılıp, şirketin ve Türkiye’nin rekabetçiliğini arttıracaklarını da sözlerine ekledi.Otomotiv Sanayi Türkiye, 2014’te 131 bin Otomobil üretirken, bunun yüzde 85’ini dünyanın 50’den fazla ülkesine ihraç etti. Şirketin ihracat geliri de yaklaşık 2 milyar dolar oldu.

Japon ajansı yazmıştı

Toyota Motor Avrupa Başkanı ve CEO’su Leroy’un açıklamasından birkaç saat önce, Japon Nikkei ajansı, Sakarya fabrikasında 100 bin adetlik kapasite artışı yapılacağını ve B-SUV sınıfında bir modelin üretime alınacağını yazmıştı. Leroy, kapasite artırma kararını doğrularken rakam vermemiş, ayrıca yeni model konusunda da “Şimdilik net bir şey söylemek istemiyorum. Pek çok model alternatifinden bahsediliyor. Ancak tam karar verildiğinde açıklamayı tercih ediyoruz” demişti.
Leroy, farklı planlar üzerinde çalıştıklarını, bunlar arasında mevcut iki modelin üretim adetlerinin artırılması, 3 vardiyaya geçilmesi ve üçüncü bir modelin daha bantlara alınmasının da bulunduğunu kaydetmişti.