Türkiye 300 Milyon Yatırım Yaptı

Türkiye 300 milyon TL yatırım yaptı. TÜBİTAK'ın harcamaları ve diğer projelerden dolayı kaynak olarak şuana kadar 300 milyon TL harcandığı kaydedildi.

Türkiye 300 Milyon Yatırım Yaptı

TÜBİTAK giderleri 300 milyon TL miktarına ulaştı..
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: Şu ana kadar TÜBİTAK kanalıyla, koruma sanayisine verdiğimiz dayanak meblağı, 300 milyon lirayı geçti...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yüksek teknoloji gerektiren koruma sanayisine çok ciddi destekler sağladıklarını belirterek, "Türkiye Ilmi ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) kanalıyla, koruma sanayisine verdiğimiz dayanak meblağı, 300 milyon lirayı geçti" dedi.

Bakan Işık, muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyon kapasitesini güçlendirecek, kritik teknolojileri ülkeye kazandıracak araştırma projelerini önem verdiklerini ve bu kapsamda pek çok alanda yoğun dayanak programları açıkladıklarını söyledi.

Bazı projelerin TÜBİTAK tarafından üstlenilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Işık, bu noktada bilhassa koruma sanayisine yönelik yüksek teknoloji gerektiren askeri projelerin öne çıktığını dile getirdi. Koruma sanayisine çok ciddi dayanak sağladıklarının vurgulayan Işık, "TÜBİTAK kanalıyla, koruma sanayisine verdiğimiz dayanak meblağı, 300 milyon lirayı geçti, bu çok önemli bir rakam" diye konuştu.

"Girişimci sayısı arttırılmalı"

Işık, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) vasıtasıyla küçük ve orta ölçekli sanayiyi geliştirecek, güçlendirecek destekler, üniversite-sanayi işbirliğini arttıracak, endüstrinin meselelerine çözüm getirecek, inovatif yaklaşımları henüz fazla özendirecek destekler ve girişimciliği özendirecek, teşvik edecek, girişimci sayısını arttıracak dayanak ve teşvikler verdiklerini de anlattı.

Türkiye'de girişimci sayısının arttırılması gerektiğine dikkati çeken Işık, "Girişimci sayısını arttıramazsak, Türkiye'nin kalkınmasının sürdürülebilir olmasını sağlayamayız" ifadesini kullandı.

"2015'ten itibaren destekler denetlenecek"

Işık, Ar-Ge ve inovasyona ciddi destekler verildiğini, son yıllarda bu alanda bütçenin zamanla arttırıldığını ve bu konuda Türkiye'de artık toplumsal bir bilinç oluştuğuna işaret etti. "Türkiye, Ar-Ge ve inovasyona henüz fazla yatırım yapmak zorunda" diyen Işık, şöyle konuştu:

"Etki tahlilleri, dünyada en fazla önemsenen konulardan biri. Bakanlık görevini aldıktan sonra verdiğim ilk direktif, Tesir Değerlendirme Dairesi Başkanlığı kurulması oldu. Kabine kararıyla Tesir Değerlendirme Dairesi Başkanlığını kurduk. 2015'in başından itibaren TÜBİTAK, KOSGEB ve Bilim Teknoloji Genel Müdürlüğümüzün verdiği tüm desteklerin tesir analizlerine başlayacağız. Bir sonraki evrede diğer müesseselerden gelen analiz taleplerini değerlendireceğiz. Bundan sonra dayanak mekanizmalarının kurgulanmasında, neyi, nasıl, ne kadar ve hangi müddetle destekleyeceğimizi, tesir analizlerinin sonucunda belirleyeceğiz. Tesir Değerlendirme Dairesi Başkanlığı verileri, bize siyaset oluşturmada çok ciddi dayanak sağlayacak." 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.