Türkiye, AB ile Rusya arasında bir seçime mi zorlanıyor?

AB ülkelerinin Ukrayna krizinden dolayı Rusya'yı boykot etmesi sonucunda Rusya ekonomisinde daralma meydana gelmişti. Ab'ye girmeye çalışan Türkiye ise bir yandan bu isteğini sürdürmek diğer yandansa Rusya ile ticari ilişkilerini devam ettirmek istiyor. Enerji bakanı Taner Yıldız 7.Büyükelçiler Konferansı'nda kendilerine AB'yi mi yoksa Rusya'yı mı tercih edeceksiniz diye sualler yöneltildiğini söyledi ve ekledi "Biz her ikisinden de vazgeçmediğimizi açık bir dille ifade ettik."

Türkiye, AB ile Rusya arasında bir seçime mi zorlanıyor?

 AB ülkelerinin Ukrayna krizinden dolayı Rusya'yı boykot etmesi sonucunda Rusya ekonomisinde daralma meydana gelmişti. Ab'ye girmeye çalışan Türkiye ise bir yandan bu isteğini sürdürmek diğer yandansa Rusya ile ticari ilişkilerini devam ettirmek istiyor. Enerji bakanı Taner Yıldız 7.Büyükelçiler Konferansı'nda kendilerine AB'yi mi yoksa Rusya'yı mı tercih edeceksiniz diye sualler yöneltildiğini söyledi ve ekledi "Biz her ikisinden de vazgeçmediğimizi açık bir dille ifade ettik."

Enerji Bakanı Taner Yıldız 7.Büyükelçiler Konferansı'nda bir konuşma yaptı. Yıldız, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ziyaretinde kendilerine "AB'yi mi Rusya'yı seçenek edeceksiniz?" sualinin yöneltildiğini söyledi. Yıldız, "Biz her ikisinden de vazgeçmediğimizi açık bir dille ifade ettik." dedi. Yıldız hem Avrupa Birliği hem de Rusya ile enerjiyle yol haritalarının devam ettiğini söyledi:  "Çünkü Rusya Türkiye için ehemmiyetlidir, Türkiye de Rusya için ehemmiyetlidir. Politik vakalarla alakalı her konuda fikir birliğine sahip olunmayacağını her iki ülke de kabul etmiştir. Türkiye, enerji sektörüyle alakalı hangi konuyu nereden izole edeceğini çok iyi belirlemiştir." Yıldız, Türkiye'nin bir projeyi seçenek etmesinin diğer projeden vazgeçmek anlamına gelmediğini altını çizdi. Yıldız, algıyla gerçeğin farklı olduğunu söyledi: "Güney Akım'dan vazgeçtiğini belirtti Putin. Bunun ortağı Türkiye değildi, AB azasi ülkelerdi. Bırakılan algıyla gerçek çok ayrı noktalarda. Benim bilhassa AB azasi ülkelerden gelen yaklaşık 20'ye yakın basın mensubuyla yaptığımız toplantıda Güney Akım'ın ortaklarının Fransa, Almanya ve İtalya olduğunu yeni öğrenenler oldu. Bizim bu gerçekleri bilerek yola çıkmamız gerekli. Bu konuyla hesaplaşması gerekenler de aynı adreslerdir. Biz Karadeniz'i boydan boya geçen boru hattıyla alakalı bir ortaklığımız yokken, yapılan önerisi hukuksal bağlayıcılığı olmayan bir iyi niyet anlaşmasıyla beraber her birimiz bunu uygulamamız gerekli geldiğini ve bize nasıl projeler açacağını izleyeceğiz."

"AB azasi ülkeler tedirgin"

Rusya'daki krizle beraber AB azasi ülkelerin tedirginliğinin arttığını söyleyen Yıldız, "2008-2009 olaylarıyla düşününce bu tedirginliğin son derece yüksek olduğunu söylememiz gerekli. AB ile evlilik yapmış olan ülkeler, bilhassa politik işlerden yalıtması gerektiği enerji sektörü karşısında bir takım ülkeler mütereddüt bir yapı sergilediler. O tereddütlerini gizleyemediler." dedi.  Yıldız enerji anlaşmaların uluslararası ilişkilerden arındırılamayacak kadar büük olduğunu, bunun da çok sıkı bir işbirliğini ihtiyaç duyulan kıldığını savundu. Yıldız, "Dünyada enerji işleri çok iyi gitmiyor, enerji sektörüyle alakalı yapılanmalar 100 trilyon dolarlık dünyanın gayri safi yurtiçi hasılasını düşünürsek, yüzde ikilik bir rakam, 2 trilyonluk bir rakam bile tam olarak harcanmış değil." değerlendirmesini yaptı.  

"Vatandaş cebine 45 lira koydu"

Dünya piyasalarında ham petrol ücretlerinin son 6 yılın en düşük rakamlarına ulaştığını söyleyen Yıldız, bunun vatandaşın cebinden harcadığı giderlerin azalmasına sebep olduğunu söyledi: "Bu tüketici bir ülke olan Türkiye için sevindirici bir durum. Benzinde 55 litrelik bir depoda normal bir araçta 55 TL'lik, motorinde de yaklaşık 45 TL'lik indirimi son altı senede vatandaşımız cebine koymuş oldu. Bir yurttaşımızın, sanayicimizin, şirketlerin giderlerinin azalması, gelirlerinin artması kadar önemli. Bunun toplam rakamı 6 milyar dolar son altı ay içerisinde." Yıldız, ham petrol ücretlerindeki düşüşle petrol üreten ülkelerin 975 milyar dolar kaybettiğini, tüketici ülkelerin ise aynı miktarda hasılatı olduğunu belirtti.

5 günde 1 milyar metreküp doğalgaz

Enerji Baknı Yıldız, kış koşullarının ağırlaşmasıyla beraber 5 günde 1 milyar metreküp natürel gaz tüketildiğini söyledi.  "Geçen günlerde Türkiye'nin enerji sektörü yapılanmasındaki 90 senelik tarihinde en yüksek çektiği doğalgazı gördük. 213 milyon metreküp doğalgaz bir günde çekildi. Yazlık tüketiminin 22 katına çıkan iller var. Bu kadar değişkenliği yönetebilmek çok önemli. 193 milyon günlük doğalgaz arzımız var normalde, 213 milyon metreküp natürel gaz kullanabildik farklı metodlardan dolayı. Tabi ki bir risktir, bu riski idare etmek o ülkenin idarecilerine düşer."

Soma Yırca'da sökülen zeytin ağaçları

Soma Yırca'da zeytin ağaçlarının sökülmesini tasvip etmediklerini belirten Yıldız 6 bin zeytin ağacından 100 ton civarında zeytin alındığını, cironun 1 milyon lira olduğunu söyledi. Yıldız, çevre kadar enerji kaynaklarının da önemli olduğunu vurguladı: "153 milyon ton kömür var, bugünkü değerle 30 senede alınacak değer 7,5 milyon dolar. Bunu yok sayamayız, hiçbir şekilde değersiz sayamayız. Bu kaynak 77 milyonun. Buraya 1,6 milyar dolarlık tesis yapılacak, 5 bine yakın insan çalışacak. Burada üretilecek elektirikten alacağımız toplam 150 milyon TL yapıyor. 30 yıl boyunca her gün bu parayı alacaksınız. Yerli kömürden üretilecek olan elektiriği doğalgazdan elde etseydik 239 milyon dolar daha fazla doğalgaz ithalatına para ödeyecektik." Yıldız, Yırca'da eylem yapanlara tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Oradaki protestoyu yöneten İstanbul'dan gelen 26 kişi, kusura bakmayın biz ülkeyi yönetiyoruz. 26 kişi bizim yaptıklarımızdan memnun olmayabilir. Oradaki üslup hatasına takılmamak gerekli. Bir yeri elinizle iaret ediyorsanız o ele bakılmaz, işaret ettiği yere bakılır. Rakamlar bunlar. O yüzden bizler politikalarımızı çizerken içeride ve dışarıda mutlaka en efektif olana bakmamız gerekli. Algıyla gerçeğin farklı yerlerde olduğunu bilmemiz gerekli."