2018 TOKİ İstanbul Kayaşehir konut başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları

TOKİ konutlarına başvuru şartları nedir? TOKİ'nin Kayaşehir konut projesi için başvuru tarihi açıklandı. TOKİ Kayaşehir başvuruları Nisan ayında başlıyor. Peki, TOKİ konut başvurusunda aranan şartlar nelerdir?

2018 TOKİ İstanbul Kayaşehir konut başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları

TOKİ Kayaşehir Evleri kısa süre sonra satışa sunulacak. Başbakanlık Toplu Konut İdari tarafından İstanbul Kayaşehir'de yapılacak olan toplu konutlar için başvuru tarihi belli oldu. TOKİ'nin inşa ettiği 605 adet konut için başvurular Nisan ayında başlıyor. İstanbul Kayaşehir Evleri başvurularında şehit ve gazi aileleri, engelli ve emekli vatandaşlara öncelik tanınacak. Peki, vatandaş tarafından merakla beklenen TOKİ İstanbul Kayaşehir projesine başvuru için aranan kriterler nelerdir? TOKİ Kayaşehir projesine kimler başvuruda bulunabilir, kimlere öncelik tanınır? 2018 TOKİ İstanbul Kayaşehir Konut fiyatları ne kadar? TOKİ konut ödemeleri nasıl yapılıyor? İşte, TOKİ Kayaşehir projesine başvuru, satış ve ödemesine dair merak edilen bütün soruların cevaplar...

TOKİ KAYAŞEHİR KONUT BAŞVURULARI NİSANDA BAŞLIYOR

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, TOKİ tarafından İstanbul Kayaşehir'de inşa edilen 605 adet orta katmana yönelik yapılan dairlerin müjdesini verdi. Daireler yatay mimari ile yapıldı ve dar gelirli vatandaşın kira öder gibi ev sahibi olması için önü açıldı. Nisan ayında başlayacak olan TOKİ Kayaşehir projesi konutlarının aylık taksitleri 667 TL'den başlıyor. 

İstanbul Kayaşehir'de bulunan 963 ada 12 parsel, 963 ada 13 parsel, 962 ada 6 parsel, 1013 ada 5, 7 ve 9 parseller ile 1012 ada 2, 3 ve 4 Parsellerde olmak üzere Toplu Konut Uygulamaları kapsamında TOKİ tarafından inşa ettirilen 605 konut yakında satışa sunuluyor. Kuralı Satış yöntemi ile satışa sunulacak olan konut projesi için başvurular Türkiye Halk Bankası A.Ş’nin İstanbul İli’ndeki tüm Şubeleri aracılığı 2 Nisan – 11 Nisan 2018 tarihleri arasında alınacak. Başvurular 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konut tiplerinden biri tercih edilerek yapılacak. 

TOKİ KAYAŞEHİR EVLERİNE NASIL BAŞVURU YAPILIR?

TOKİ Kayaşehir 2018 yeni projesi için başvurular 2 Nisan'da alınmaya başlanacak. Başvuru kriterlerini yerine getiren vatandaşlar başvuru formu ile birlikte, belirtilen belgeleri de alarak bankaya teslim edecekler. Bunun yanında bankaya eksiksiz evrak verilmesi önem arz ediyor. Eksik belgesi olan kişilerin başvuruları geçersiz sayılacak ve kuraya katılımı gerçekleşmeyecek. 

Belirtilen şartları taşıyan ve belgeleri hazırlayan vatandaşlar, Türkiye Halk Bankası A.Ş.’nin İstanbul İli’ndeki Şubelerine başvurarak, 5.000.-TL (Beşbin Türk Lirası) tutarındaki başvuru bedelini 02 Nisan – 11 Nisan 2018 tarihleri arasında yatıracak (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) ve başvurdukları grup ile ilgili “Satın Alma Talep ve Yüklenim Belgesi”ni imzalayacaklar.

Kura sonucunda konut satın alma ve belirleme hakkı kazanamayanların başvuru bedelleri, başvuru sahiplerine 02 Mayıs 2018 tarihinden itibaren iade edilecektir. Konutlar Sözleşme tarihinden itibaren 18 ay içerisinde teslim edilecektir. Konutların anahtar teslimi, İdarece belirlenecek program dahilinde gerçekleştirilecektir.

TOKİ KONUT BAŞVURUSUNDA İSTENEN BELGELER:

1. Nüfus Cüzdanı fotokopisini,

2. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna
göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Belgeyi”,

3. Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) ibraz edecekler.

TOKİ KAYAŞEHİR BAŞVURULARI 3 FARKLI KATEGORİDE ALINACAK

2018 TOKİ Kayaşehir konut başvuruları 3 farklı kategoride yapılacak. Şehit ve gazi yakınları ile engelli vatandaşlara öncelik tanınacaktır. İşte, başvuru alınacak üç kategori;

-İlk kategori şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerini içeriyor. Bu kişilerin emekli sandığından hak sahibi belgesi olan ve daha önce şehit ailelerine, maluller ve dul ve yetimlerine açılan faizsiz konut kredisinden faydalanmamış olması gerekiyor.

-İkinci kategoride en az yüzde 40 engelli vatandaşlar var.

-Üçüncü kategori ise diğer alıcı adayları.

TOKİ KAYAŞEHİR 2018 BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Başvuru sahiplerinde T.C. vatandaşı olma ve 18 yaşını doldurmuş olma şartları aranacak.

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak, ancak bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirlenecek. En az yüzde 40 engelli vatandaşlara konut sayısının yüzde 5’i kadar kontenjan ayrılacak ve kura ile hak sahipleri belirlenecek.

Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacak.

Diğer Alıcı Adayları ise başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile belirlenecek.

Konut satın almak için başvuruda bulunanların İstanbul İl sınırları içerisinde en geç 30 Nisan 2016 tarihinden itibaren kesintisiz ikamet ediyor olması (01.05.2016 tarihi ve sonrasında ikamet etmeye başlayanların başvuruları kabul edilmeyecektir.) veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor.

Şehit aileleri, harf ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri kategorisinde başvuracakların ise en az üç yıldır ikamet ediyor olması ya da il nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor.

Yine konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, bu kişilerin daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış ve kredi kullanmamış olmaları şartları aranacak.

Kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarından oluşan hane halkı adına, yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek 

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.500 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.500 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 4.800 TL olarak uygulanmaktadır.),

SATIŞLARDA KURA ÇEKİLECEK Mİ?

İstanbul Kayaşehir Evleri için başvurular 11 Nisan'da sona erecek ve başvuru durumuna göre kuralı yahur kurasız satışa karar verilecek. Kayaşehir projesi için belirlenen 605 daire adedinin üzerinde başvuru sayısı gelirse kura çekilecek. Ancak başvurular belirtilen daire sayısı kadar ise satışlar hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek ve kuraya gerek kalmayacak .

TOKİ KAYAŞEHİR YENİ PROJE FİYAT LİSTESİ

Kayaşehir TOKİ Evleri‘nde 1+1 dairelerin alanları 43 ile 72 metrekare arasında değişiyor. Bu konutlardan 90 adet var. Fiyatları 160 bin 185 TL’den başlıyor, 302 bin 676 TL’ye kadar yükseliyor. 2+1 dairelerin alanları 69 ile 107 metrekare arasında farklılık gösteriyor. Fiyatları 237 bin TL’den başlıyor, 440 bin TL’ye kadar çıkıyor. Alanları 116 ile 127 metrekare arasında değişen 3+1 dairelerin fiyatları ise 384 bin 603 TL ile 516 bin 283 TL arasında değişiyor. 143 ila 148 metrekarelik 4+1 dairelerin fiyatları ise 536 bin 671 TL ile 620 bin 49 TL arasında farklılık gösteriyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.