ABD dolarının yerine farklı bir para birimi

Rusya'dan ilginç bir açıklama geldi. Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, baskı aracı olarak ABD dolarının kullanımının yeni küresel para biriminin oluşmasına yol açacağını söyledi.

ABD dolarının yerine farklı bir para birimi

Aksakov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD doları kullanımına yönelik baskının uluslararası ödemelerde doların reddiyle sonuçlanacağını ifade etti.

Doların "dünya para birimi" statüsünü 1944'te kazandığını belirten  Aksakov, o dönemde dolar sabit kalırken birçok ülkenin ulusal para biriminin  değer kaybettiğini söyledi. Aksakov, bunun da dolar cinsinden daha fazla ödeme  yapılmasına yol açtığını, böylece doların uluslararası işlemlerde etkin olmaya  başladığını dile getirdi.

Aksakov, BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika)  ülkelerinin kendi aralarında ödemeler için yeni para birimi ihtimalini  görüştüklerini kaydetti. BRICS'e özel para birimi yaratmanın iyi bir olasılık  olduğuna işaret eden Aksakov, BRICS üyesi ülkelerin dünya nüfusunun yarısını ve  dünya endüstrisinin yüzde 30'unu oluşturduğuna dikkat çekti.

Aksakov, "Alternatif bir dünya para birimi yaratma süreci 5 yıl içinde  tamamlanabilir. Bu Washington'a bağlı. ABD, doların kullanımı için daha fazla  baskı uygularsa, diğer ülkeler de ödemelerin dolar olarak yapılmasına daha fazla  karşı çıkar." ifadesini kullandı.