Facebook Yeni Zelanda'daki Irkçı Terörü Neden Canlı Yayınladı

İntihar Algoritması Olan Sosyal Medya Platformu Facebook, Hain Saldırının Canlı Yayınlanmasına Neden İzin Verdi?

Facebook Yeni Zelanda'daki Irkçı Terörü Neden Canlı Yayınladı

İntihar Algoritması Olan Facebook, Yeni Zelanda'da, Aşırı Sağcı Hristiyan Terörist Tarafından Yapılan Hain Katliamın Canlı Yayınlanmasına Neden İzin Verdi?
 
Facebook, 50 masum müslümanın şehit edilmesi ile sonuçlanan hain saldırının canlı yayınlanmasını neden engelleyemedi? Şiddet içerikli yayınları canlı yayınlanırken anında engelleyen sözde ileri teknoloji algoritma, videonun canlı yayından sonra saatlerce izlenebilir olmasını neden engelleyemedi?


Dün Yeni Zelanda’da Türk ve Müslüman düşmanı Hristiyan terörist tarafından gerçekleştirilen ve 50 masum müslümanın şehit olmasıyla sonuçlanan bir terör eylemi gerçekleşti. Avustralyalı terörist Brendon Tarrant tarafından gerçekleştirilen hain saldırının Facebook’tan canlı olarak yayınlanması ise çok önemli bir soruyu akıllara getirdi. Bildiğiniz üzere Facebook, canlı yayın sırasında intihar gibi yayınlanması sakıncalı içerikleri engellemek için özel bir algoritma kullanıyor. Peki, nasıl oldu da camide ibadet eden 50 masun müslümanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bu suikast girişimi Facebook’ta ve diğer sosyal medyalarda saatlerce yayında kaldı? Buna verecek bir cevabımız ne yazık ki yok.
 
NBC’nin haberine göre saldırıdan sekiz saat sonra bile yayının sosyal medyalarda bulunabildiği açıklandı. Tepkilerin artması üzerine “Yeni Zelanda polisi ile işbirliği içinde çalışıyoruz” diyen Facebook, “saldırganın videolarını kaldırdık” dese de bu kaldırmanın çok geç gerçekleşmesi sosyal medyanın güvenilirliğini bir kez daha sarstı.

Sözde Algoritma Çalışmıyor mu!
Facebook, 2017 yılında artan canlı yayında intihar olaylarının ardından bir algoritma ile bu tarz yayınları engellemeye başladı. Facebook, bu algoritmayla canlı yayın yapan kişinin intihar eğiliminde olduğunu anladığı anda Facebook Messenger’dan mesaj yollayarak psikolojik destek bile veriyordu. Ancak görüldüğü üzere algoritmaların 50 kişinin yaşamıyla sonuçlanan bu aşırı sakıncalı videoyu engelleyemediğini söyleyebiliriz. Facebook, Twitter, YouTube gibi sosyal medya uygulamalarında küçük yaşta çok fazla insan olduğu düşünülünce bu tarz videoların saatlerce ulaşılabilir olması ciddi sorun oluşturmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu noktada yapılabilecek en mantıklı şey, ebeveynlerin kendi önlemini almaları olarak gösterilebilir. Özellikle YouTube, Facebook gibi sosyal medyalarda geçen çocukların gördükleri şeylerin bir ebeveynin kontrolünden geçmesi daha sağlıklı olacaktır.
 

Kaynak: Etraf Haber