İş Değil İşçi Problemimiz Var!

İşsizliğin vurgulandığı son yıllarda İşkur Genel Müdür Yardımcısı işin çok olduğunu ancak yeterli ve nitelikli elemanın olmadığı için verim alınamadığını söyleyerek kafaları karıştırdı.

İş Değil İşçi Problemimiz Var!

 Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, iş değil, iş gücü piyasasının aradığı vasıfta eleman sıkıntısı olduğunu söyledi.

Uzunkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yaştan ve gruptan insana, ihtiyaç duyduğu ve sahip olabileceği en üst düzeyde niteliği kazandırmanın mücadelesini verdiklerini ifade etti.

Hiçbir vatandaşı es geçmelerinin söz konusu olmadığını dile getiren Uzunkaya, Türkiye çapında sadece bir tespitte bulunup buna yönelik proje üretmediklerini, her bir ili ayrı değerlendirdiklerini anlattı.

Uzunkaya, en önemli meselelerinin, işsizlikle mücadele olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim en önemli meselemiz işsizliktir, işsizlik ile mücadeledir, istihdamdır ve nitelikli elemandır. En önemli hadise budur. Bugün iş problemimiz yok, aslında nitelikli eleman problemimiz var. 'İş bulma sıkıntımız yok, iş gücü piyasasının aradığı vasıfta eleman sıkıntımız var' demektir bu. Onun için biz iş gücü piyasasının taleplerini biliyoruz, işsizliğin neden kaynaklandığını da biliyoruz ve bununla mücadelede de çok iyi bir noktadayız. Yapacaklarımız çok fazla, bu ülkenin de buna ihtiyacı var."

"Kadınların iş gücü piyasasına katılım oranı arttı"

Çalışmalarının içinde kadınlara ayrı önem verdiklerini vurgulayan Uzunkaya, kadının iş gücü piyasasına katılım oranının çok düşük olduğunu ancak son yıllarda bu oranın arttığını ifade etti.

Uzunkaya, kadınların iş gücü piyasasına katılımını artırmak için İŞKUR'un son yıllardaiş edindirme faaliyetleri, meslek edindirme kurslarında kadınlara özel teşvik ve özel katkıları olduğuna dikkati çekerek, "Kadının iş gücü piyasasına katılım oranı yüzde 20'lerden 25'lere, 25'lerden 30-31'lere çıkmış durumdadır. Bu oldukça sevindirici düzeyde, ama bizim hedefimiz en kısa zamanda bu oranın yüzde 41'e ulaşmasıdır. Dolayısıyla buna özel ihtimam göstermekteyiz. Bunlar son 6-7 yılın rakamları" dedi.

Toplumsal birtakım değişimin oluşabilmesi için gerçekten yıllara, ısrarlara ihtiyaç olduğunu belirten Uzunkaya, "Israrla biz bu politikalarımızı uygulamakta kararlıyız ve her geçen gün rakamlar da bu noktadaki mücadelemizde ne kadar haklı olduğumuzu ve iyi bir noktaya doğru gittiğimizin habercisidir. Neticede yüzde 41 hedefi için emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz" diye konuştu.