Ramazanda ağız kokusu nasıl önlenir?

Ramazan da oruç tutarken en önemli etkilerinden biri de ağız kokusudur. Hem kendimizi kötü hissettirir.

Ramazanda ağız kokusu nasıl önlenir?

Hem de ağız kokusu ve kuruluk diş sağlığınızı bozabilir. Oruç midedeki asit seviyesini fazlalaştırdığından ağız kokusu yapabilir. Bunu önlemek aslında çok kolay. Bununla ilgili size birkaç önerim olacak.

Öncelikle Dten bir saat sonra dişlerinizi fırçalamayı unutmayın. Hem ağız kokusunu giderecek hem de dişlerinizin çürümesini engelleyecektir. Sahur da yediklerimize dikkat ederek de bu kokuyu önleyebiliriz.

Çay, kahve gibi içecekler susuzluğu gidermek yerine ağız kuruluğunu arttırır ve ağız kokusu yapar. Cay yada kahve yerine taze sıkılmış meyve suları içmek daha faydalıdır. Aynı zamanda baharatlı yiyeceklerden de uzak durun. Yumurta aslında bizi tok tutar ama ağız kokusunu engellemez. Süt, peynir ve yumurta kötü kokuyu arttırmaktadır. Diğer bir çözüm yolu da tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz.

Sahur yaptıktan hemen sonra dişlerimizi fırçalamalıyız. Aynı zamanda maydanoz ve limon ağız kokusunuz giderir. Sahurda birkaç dal maydanoz yada limon suyu içebilirsiniz. Hem limon suyu tansiyonunuzu dengeler. Sahur da daha hafif yiyecekler yiyerek hem mideniz rahat olur hem de ağız kokunuzu giderebilirsiniz.