Trabzon'da çığ düştü: 1 işçi öldü 4 işçi kayıp!

Trabzon’un Çaykara ilçesi Karaçam mahallesi Kavlasan mevkiinde çığ düşmesi yaşandı. Alınan bilgiye göre 5 işçi çığ altında kaldı. 1'inin öldüğü açıklanırken diğer 4'ünü kurtarma çalışması devam ediyor. İşte ayrıntılar

Trabzon'da çığ düştü: 1 işçi öldü 4 işçi kayıp!

 Şantiye çalışanları hemen çığ altında kalan arkadaşlarının yardımına koşarken, çığ altında kalan işçilerin çıkartılması için çalışma başlatıldı.

Çığ altında kalan işçilerden 1'nin cansız bedenine ulaşıldı. Diğer işçilerin arama çalışmaları devam ediyor.

Kazanın ardından bölgeye AFAD ekipleri sevk edildi, helikopterli destek istendi.

Vali Öz: "Yaya ekiplerimiz şantiyeye ulaşmak üzere"

Çaykara ilçesinde oluşturulan kriz merkezinde çığ alanındaki gelişmelerle ilgili bilgi veren Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, çığ felaketinin Çaykara Karaçam Mahallesi Kavlatan Bölgesinde özel bir şirkete ait HES santrali tünel girişinde yaşandığını, çığ altında kalan kişilerin kurtarılması için çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi. Çığ altında kaldığı tahmin edilen 4 işçinin kurtarılması için çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü anlatan Öz, iş makinelerinin çığ tehlikesi ve tipi nedeniyle bölgeye ulaşamadığını söyledi. Yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan 10 kilometrelik yolun açılması için çalışmaların da yoğun bir şekilde devam ettiğini anlatan Vali Öz, bölgede kar kalınlığının da 1,5 metreyi aştığını belirterek, çığ tehlikesinin sürdüğünü ve bu nedenle çalışmaların kontrollü bir şekilde sürdüğünü belirtti. Vali Öz, şunları söyledi: "Bölgeye yaya olarak giden ekiplerimiz şantiyeye ulaşmak üzere. Halen devam eden tipi ve çığ riski ulaşmayı yavaşlatıyor. Bölge halkı ve şantiye ekipleri kontrollü bir şekilde çalışmayı sürdürüyor. Erzurum AFAD’dan 50 kişilik ekip geliyor. Yaklaşık 200 metrelik alana çığ indi. Bu nedenle çalışma zaman alabilir."

Çığ altında kalan işçilerin isimleri açıklandı

HES tünelinde çığ altından cesedi çıkartılan işçinin Nusret Er, kar altında kalan işçilerin ise Muhammet Işıklı, Lokman Çalık, Erhan Arslan ve Can Özyürek oldukları öğrenildi.

Kaymakam Gül: "İhbar geldi ama..."

Çaykara Kaymakamı Mustafa Gül, çığın meydana geldiği Balkodu- 2 HES inşaatında kurtarma çalışmalarının başlatıldığını söyledi. Kaymakam Gül, ilk bilgilere göre 1 işçinin öldüğünü, 4 işçiyi kurtarma çalışmasının sürdüğünü açıkladı.

Balkodu- 1 ve Balkodu- 2 Hidroelektrik Santrallarının yapımını engellemek için çevreciler uzun süre eylem yapmış, sonunda HES inşaatları başlamıştı.

"Çığ tehlikesi var"

Akşam saatlerinde tekrar açıklama yapan Öz, çalışmaların olası çığ tehlikesi nedeniyle kontrollü şekilde yapıldığını da sözlerine ekledi. Vali Öz, olay yerine varan AFAD, jandarma ekipleri ve şirket elemanlarınca çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Araçlar yolda kaldı, kepçe yan yattı

Bölgede akşam saatlerinde hava sıcaklığı sıfırın altında 10 dereceye düştü. Çalışmaya katılmak için bölgeye gitmeye çalışan çok sayıda araç yolda kaldı. Çaykara Belediyesi’ne ait bir kepçe de Karaçam yakınlarında yokuştan inerken buzla kaplı yolda kaydı. Kimsnin yaralanmadığı kazanın ardından kepçeyi kaydığı yerden çıkarmak için çalışma başlatıldı. Ekipler güç koşullarda olay yerine ulaşmaya çalışıyor.

Meteoroloji uyarmıştı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu başta olmak üzere yüksek kar örtüsü ve dik eğime sahip olan bölgeler için 2 gün önce çığ tehlikesi uyarısında bulunmuştu.

Meteoroloji tarafından 2 gün önce yapılan uyarıda "Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu başta olmak üzere yüksek kar örtüsü ve dik eğime sahip olan bölgelerimizde çığ tehlikesi olduğundan ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir" ifadeleri kullanılmıştı.

Öte yandan bölgede daha önce de çığ felaketleri yaşanmıştı. Son büyük facia ise yine bir Ocak ayında 2009 yılında yaşanmıştı. Gümüşhane'nin Torul ilçesinde bulunan Zigana Dağı’nda 25 Ocak 2009 tarihinde yürüyüşe çıkan TEDAK üyesi 17 kişi çığ altında kalmış, yaşanan çığ faciasında 10 kişi ölmüş, 7 kişi sağ olarak kurtarılmıştı. Söz konusu çığ faciasında Burçak Sevim, Davut Akdeniz, Erhan Terzi, Özlem Timurcuoğlu, Hüseyin Karaosmanoğlu, Gülhanım Piyale, Yasemin Aktaş, Hasan Ali İsaoğlu, Dursun İnan ve Hüsniye Sarıbıyık hayatını kaybetmişti.