Tüm bakanlıklara yazı gönderildi!

Bakanlıklara yazı gönderildi. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, tasarruf için tüm bakanlıklara yazı yolladı. Giderlerde % 30 oranında tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Tüm bakanlıklara yazı gönderildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında önceki gün toplanan yeni kabinede masaya yatırılan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası duyurduğu “kamuda tasarruf” uygulamalarının detayları ortaya çıkmaya başladı.

Buna göre bakanlıklar, yıl sonuna kadar yüzde 30 tasarruf edecekler. Özellikle yatırım bütçelerinden yapılması istenen tasarrufa ilişkin resmi yazı, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak tarafından tüm bakanlıklara gönderildi.

SIKILAN KEMERE TAKİP

Kamu bütçe dengesinin güçlendirilmesi üzerinde de durulan toplantıda, Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamuda sağlanacak tasarrufun detaylarını da kabine üyeleriyle paylaştı. Edinilen bilgiye göre Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kabine toplantısından bir süre önce bu yöndeki tedbirlerin alınması için harekete geçerek, tüm kurumlara kamuda tasarrufun sağlanması yönündeki adımı attı. Özellikle Türkiye ekonomisinin sağlam zeminde oturtulduğuna yönelik yurt dışı görüşmeler sırasında dile getirilen başlıkların alt yapısını oluşturan bu adım ile kamunun bundan sonraki süreçte harcamalarında ciddi bir “kemer sıkma” dönemine gireceği ortaya konmuş oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak imzasıyla tüm bakanlıklar gönderilen yazıyla, bakanlıkların özellikle yatırım bütçelerinden başlamak üzere tüm bütçe harcamalarından yüzde 30 kısıtlamaya gitmeleri istendi. Böylelikle Türkiye ekonomisi içinde kamu harcamalarının payının azaltılması ve bütçe fazlası yaratılması amacıyla önemli bir adım atılmış oldu.


Etiketler; #Bakanlık #yazı