Uzman erbaş ve uzman çavuşlar kadro istiyor! Sesimizi duyun!

Türkiye'de birçok il ve ilçede sözleşmeli personel olarak görev yapan ve sorgusuz sualsiz vatani hizmetini sürdüren erbaş ve çavuşlar kadro istiyor.

Uzman erbaş ve uzman çavuşlar kadro istiyor! Sesimizi duyun!

TSK'ya bağlı birimler dahil olmak üzere Jandarma Genel Komutanlığı'nda da görev yapmakta olan uzman erbaş ve uzman çavuşlar kadro isteğini sık sık dile getiriyor. Öncesinde beylik tabancası dahi verilmeyen erbaş ve çavuşlar için kısa süre önce çalışma yapılmış ve beylik tabancaları teslim edilmişti. Ancak uzman erbaş ve uzman çavuşları kadro isteklerine halen yanıt gelmedi.

Farklı kurumlara geçiş veya kadro verilmesi konusunda hiçbir çalışma yapılmayan uzman çavuşlar ile uzman erbaşlar ciddi anlamda mağduriyet yaşıyor. Geleceklerine dair büyük bir belirsizlik içinde yaşayan sözleşmeli uzman erbaş ve sözleşmeli uzman çavuşlar görevlerini rahat bir şekilde yerine getiremiyorlar. Uzman erbaş ile uzman çavuşların kafalarının rahat olabilmesi için tek talepleri kadro istemeleridir. 

Şartları uyan uzman erbaşların kamuya atanamama sebepleri: Atanabilecekleri kurumlan kendileri bulmak zorundadır, Atama takdiri kurumların inisatifindedir, Silahlı kuvvetlerinde ki hizmetleri kurumlar tarafından tercih edilmemektedir, İstifa sonrası geri dönüş için kurumlara tanınan kontenjan (yüzde iki) yetersizdir, Birçok kurum Merkezi atama ile personel almaktadır.

Bazı kurumlarda ki kadrolarda (Zabıta ve İtfaiye memurluğu için 30 yaşını doldurmamış olmak) yaş şartı vardır. 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunun 12 maddesinin f fıkrası hükmünce Her ne sebeple olursa TSK den ayrılanlar geri dönüş yapamazlar denildiğinden istifa sonrası kendi kurumuna dönemeyen tek kurumda görev yapmalarıdır.

Uzman erbaşların kamuya atanmaları için çözüm önerileri; Milli Savunma Bakanlığı tarafından çıkartılacak bir yönetmelik ile şartları taşıyan Uzman Erbaşlar MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI, MSB ANT BAŞKANLIĞI ve TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ kadrolarında Devlet memuru olarak istihdam edilebilirler.

Milli Savunma Bakanlığı ve içişleri Bakanlığı koordinesinde hazırlanacak yönetmelik ile Valilikler vasıtasıyla şartları uyan Uzman Erbaşlar Valilik Makamına bağlı kuruluşlarda (İl Nüfus Müdürlüğü,İl Kültür Müdürlüğü, İl Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü gibi) Devlet memuru olarak istihdam edilebilirler.

Milli Savunma Bakanlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı koordinesinde Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde Orman Muhafaza Memuru olarak istihdam edilebilirler.

Milli Savunma Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinesinde Gümrükler Genel Müdürlüğü bünyesinde Gümrük Muhafaza Memuru olarak istihdam edilebilirler.

Milli Savunma Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordinesinde PTT Genel Müdürlüğünde Posta Dağıtıcısı kadrosunda istihdam edilebilirler. Kayyum Atanan Belediyelerde ihraçlarla oluşan kadrolarda değerlendirilebilir.

Zabıta Yönetmeliğinin 13.maddesine"Müstafi Uzman Erbaşlarda yaş şartı aranmaz" fıkrası eklenerek yaş şartından dolayı başvuru yapamamaları engellenebilir.

Adalet Bakanlığı tarafından şartlara uygun İnfaz Koruma Memurluğu alım ilanı yayınlanabilir. Yayımlanan KHK’ler içerisinde TSK da en az 2 yıl görev yapmış kendi istekleri ve Sağlık nedeniyle ayrılmış Müstafi Uzman Erbaşlardan 45 yaşını doldurmamış olanlar için tekrar İKM alımı yapılabilir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.