10 maddelik Taksim Manifestosu

Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim Meydanı'nda hazırladığı 10 maddelik Taksim Manifestosu'nu okudu.

10 maddelik Taksim Manifestosu

CHP'nin darbe girişimine de karşı düzenlediği Barış ve Demokrasi Mitingi'nde de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu açıklamada bulundu.

Kılıçdaroğlu, "Gün halkının sesini dinleme günüdür. Bugün Taksim'deyiz ve  birlikteyiz. Bizim için hepimizin tarih yazdığı bir gündür. Biz Taksim'e neden geldik? Ne yapacağız? Hedefimiz de ne? Bütün bunlara yanıt vermek için Taksim Manifestosu hazırladım" dedi.

1- 15 Temmuz darbe girişminde parlamenter demokrasimize karşı oldu. TBMM bombalanmış ancak bombalar altında parlamento darbeyi de püskürtmüştür. Bu girişimin de sorumlularını kınıyor ve lanetliyoruz.

2- Bütün siyasal partiler de darbe girişimine karşı çıktı, demokrasi konusunda da Türkiye'de tartışmasız bir ortak payda  da oluşmuştur.

3- Her türlü darbeye de karşı çıkmak tüm demokratların da demokrasiden yana olanların bu ülkeye bir  namus borcudur. Hep birlikte ve her zaman da ne darbe, ne dikta, yaşasın tam demokrasi cümlesinin arkasında durmalıyız.

4- Darbe girişiminde halkın direnme hakkını kullanmasıyla da ayrı bir anlam kazanmıştır.

5- Demokrasimizin de teminatı demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkesinin  ne kadar yaşamsal olduğu kanıtlanmıştır.

6- Bu darbe de girişimi anayasada, yasama, yürütme ve de yargı olarak yer alan güçler ayrılığı ilkesininde, demokrasideki denetleme de işlevinin güvencesi olduğunu da ortaya koymuştur.

7- Balyoz, ergenekon gibi davalardada  mağdur edilen insanların da itibarlarının iadesi bütün siyasal partilerinde gündeminde olmak zorundadır.

8- Girişim, devlet yönetiminin liyakata dayanması gerektiğini ortaya koymuştur. Devletin yapılanmasında, bilgi, birikim ve deneyim gibi ilkeler esas alınmalıdır. Devleti ele geçirme anlayışını tarihe gömmeliyiz.

9- İnancı, kimliği, yaşam tarzı ne olursa olsun, bu ülkenin güzel insanları, bu ülkenin meydanlarında özgürce gezebilmelidir. 15 Temmuz darbe girişimi, 3. sınıf demokrasinin ortaya çıkardığı bir tablodur. Bu ülkenin insanları
özgürlükçü demokrasiye layıktır. Türkiye darbe hukukundan arınmalıdır.

10- Devlet kinle, öfkeyle, ön yargıya yönetilmez. Girişimde bulunanlar, hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalınarak yargılanmalıdır. İşkence, kötü muamele, tehdit, devleti darbecilerle aynı duruma düşürür. Buna izin verilmemelidir.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.