30 bin kişi "Sarıkamış" şehitlerini işte böyle andı!

100 yıl evvel Enver Para Komutasındaki Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen 90 bin Mehmetçik’i anmak için bir tören düzenlendi. Törene 30 bin kişi katıldı. Duygu dolu anların yaşandığı tören için 7'den 70'e her yaştan binlerce kişi şehitlerine yürüdü. İşte ayrıntılar

30 bin kişi

 Enver Paşa komutasında 100 yıl önce düzenlenen Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen 90 bin Mehmetçik'i anmak için 7'den 70'e her yaştan binlerce kişi şehitlerine yürüdü. 

30 BİN KİŞİ KATILDI

Hava sıcaklığının sıfırın altında 10 derece olmasına karşın yürüyüşe TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile birlikte Türkiye'nin dört tarafından Sarıkamış'a akın eden yaklaşık 30 bin kişi katıldı.

22 Aralık 1914- 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Sarıkamış'taki Allahu ekber Dağları'nda Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken ağır kış koşulları ile karşılaştı.

Genelkurmay Başkanlığı kayıtlarına göre 90 bin asker şiddetli soğuk, açlık ve yetersiz kıyafete yenilerek şehit düştü. Erzurum'daki 9'uncu Kolordu Komutanlığı ile Sarıkamış'taki askeri birliklerde görevli subayların Allahu ekber Dağları'ndaki sessiz anma törenleri, Alaattin Karaca başkanlığındaki Dağcılık Federasyonu ile 2003 yılında Erzurum Kalkınma Vakfı Başkanı olan Necati Bölükbaşı ve Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez'in çabaları ile kamuoyuna mal edildi.