32 İlde Çok Sayıda Doktor ve Profesör Göz Altına Alındı

İstanbul başta olmak üzere 32 ilde sahte reçete baskınları düzenlendi. Gözaltına alınanlar arasın da, çok sayı da eczacı, doktor ve Diyarbakır Dicle Üniversitesi profesör de bulunmakta.

32 İlde Çok Sayıda Doktor ve Profesör Göz Altına Alındı


İstanbul merkezli tam olarak 32 ilde sahte reçete baskınları düzenlendi. Gözaltına alınanlar da, çok sayıda eczacı olduğu gibi, doktor ve Diyarbakır Dicle Üniversitesinden üyesi profesör de bulunmakta.
 
 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü 'ne bağlı polis ekiplerince, İstanbul merkezli 32 il genelinde toplam 266 adrese eş zamanlı olarak 'sahte reçete' operasyonu yapıldı. Operasyon da araların da Diyarbakır Dicle Üniversitesi' nde görevli olan profesör dahil çok sayı da doktor ve eczacının da yer aldığı 100'ü aşkın kişi gözaltına alınaraj emniyete götürüldürler.

Sgk'yı Milyonlarca Lira Dolandırmışlar

İlaç çetesine bağlı üyelerinin, birlikte çalıştıkları doktorlar önceden belirlenerek eş zamanlı operasyon düzenlendi.  Kanser, psikoteknik, organ nakli, diyabet gibi pahalı ilaçları, anlaşmalı oldukları eczanelere ve piyasaya satıldıkları belirlendi. Bu yöntem çerçevesinde çete üyelerinin SGK' yı milyonlarca lira dolandırdığı tespit edildi.

Pkk'ya Para Aktarmışlar!

Yürütülen soruşturma ve operasyonlar sırasında, SGK' yı dolandırarak aldıkları ilaçların piyasa da satan çete üyelerinin elde ettikleri paraların ise bir bölümünü terör örgütü PKK' ya aktardıkları tespit edildi. Ayrıca bazı ilaçların ise Suriye ve Kuzey Irak' a götürüldüğü de konuşulan iddiaların arasında.

İstanbul merkezli operasyon Adana , Bursa  ve Diyarbakır'ı nda aralarında yer aldığı 32 ilde devam ediyor.
Bu arada, İstanbul' da gözaltına alınan şahıslar, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesin de sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine götürüldü.