6 ton meyve sebze ücretsiz dağıtıldı

İzmit'te yaşanan olayın ardından esnaf tonlarca malı ücretsiz dağıttı. İzmit halkı ise meyve sebzelere yoğun ilgi gösterdi. İzmit halkı meyve ve sebze için kuyruk oluşturdu. İşte detaylar.

6 ton meyve sebze ücretsiz dağıtıldı

 İZMİT'in Yuvam Akarca Semtinde bir süredir cumartesi günleri açılan Kapalı Pazar Yeri, konut alanının önünü kapattığı ve usulsüz yapıldığı gerekçesiyle bir vatandaşın şikayeti üzerine mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı alınınca kurulamadı. Tezgah açamayan pazarcılar, kapalı pazar alanı önünde 6 ton meyve ve sebzeyi vatandaşlara bedava dağıttı.

Yuvam Akarca bölgesine hizmet veren pazarcılar için İzmit Belediyesi buraya kapalı pazar alanı yeri yaptı. Daha önce açık alanda pazarcılık yapan pazarcı esnafı da yapılan kapalı pazar yerine geçti. Ancak bölgede oturan ve Yuvam Akarca site yönetiminde bulunan Cüneyt Taş, belediyenin "sosyal tesis' diye gösterip pazar yeri yaptığını, bunun sosyal tesisle ilgili olamdığı gibi konut alanının önünü ve yolunu kapattığını, gürültü ve görsel ve çevre kirliliğine yolaçtığını belirter dava açtı. Mahkeme de kapalı pazar alanı konusunda yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkemenin kararı Cuma günü belediyeye, akşam saatlerinde ise esnafa bildirildi. Ancak bugün pazar kurmaya gelen esnafın çoğun olayı yeni öğrenince pazarcılar kapalı pazar alanı önünde vatandaşa 6 ton sebze ve meyveyi bedavaya dağıttı.

Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim yapılan yanlışlığın biran önce çözülmesini istiyerek, "Bir vatandaşın şikayeti üzerine pazarcılar mağdur ediliyor. Yargı yürütmeyi durdurma kararı verdi. Pazarcının suçu ve günahı nedir? Biran önce bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz" dedi.