ABD'nin derdi S-400 ve F-35 oldu!

Türkiye'nin S-400 ve F-35 anlaşmaları ABD'yi rahatsız ediyor. ABD'nin Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Heather Wilson, Türkiye'nin S-400 alımı konusunda duydukları rahatsızlığı belirterek, Rus S-400 sistemi alınması durumunda F-35'lerin verilemeyeceğini söyledi.

ABD'nin derdi S-400 ve F-35 oldu!

İlki tamalanan ve Türkiye'ye gönderilmesi için gün sayımına başlanan F-35 için ABD yan çizmeye başladı. Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımının, ABD'nin bölgedeki çıkarlarını etkileyecek olması nedeniyle Washington'un F-35'leri vermekten vaz geçebileceği açıklandı.

Açıklama ABD Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Heather Wilson tarafından yapıldı.

"S-400 ALIMI SORUNUN KENDİSİ"

ABD'nin Patriot hava savunma sistemlerini Türkiye'ye vermediği için daha modern ve caydırıcı gücü kuvvetli olan S-400'leri almasına tepki gösteren Genel Sekreter Wilson, S-400 alımının NATO açısından bir problem olmasa da ABD'nin bölgesel çıkarları için büyük sorun olduğunu belirtti.

S-400 VARSA F-35 YOK

Wilson, S-400 alımının F-35 ticaretine yönelik bir handikap olabileceğini belirtirken, Türkiye'de S-400 hava savunma sistemlerinin bulunması durumunda yeni nesil F-35 uçaklarının Türkiye'ye verilemeyeceğini belirtti.

Wilson, şu değerlendirmede bulundu: “Gelişmiş savaş uçaklarının Türkiye’de konuşlu olduğu yer bakımından bazı sorunlar var. Onlar NATO üyesi  ve aynı zamanda ABD uçakları var, F-35’ler gibi. Türkiye F-35'in ortaklarından ancak onların bu uçakları S-400’lere yakın bir yerde tutmasını istemeyiz." dedi.

Kaynak : ENSONHABER


Etiketler; #ABD #türkiye