ABD ve İran, Türkiye'yi Musul'dan kovmak istiyor

ABD ve İran'ın ortak hareketi dikkat çekti. Türkiye'nin Başika'daki varlığına gelen tepkilerin ardından ABD ve İran birliktelik kurdu.

ABD ve İran, Türkiye'yi Musul'dan kovmak istiyor

Musul operasyonu hazırlıkları için Bağdat merkezli bir koordinasyon merkezi kuruldu, süreç hızlandırıldı. Peki DAEŞ, Musul'dan atıldıktan sonra ne olacak? İran ve ABD neden Türkiye'yi Musul masanın dışında tutmak için elinden her şeyi yapıyor. Peki ama neden?..

Musul'un DAEŞ sonrası dönemde güvenlik açısından, Irak Merkezi yönetimi, Irak Kürdistan Bölgesi ve özellikle Türkiye için bir kördüğüm olması çok yüksek bir ihtimal olarak görünüyor. Bununla birlikte Ninova (Musul) eyaletinin güneydoğusundan başlayıp kuzeybatısına kadar devam edecek alanda bir stratejik güvenlik çemberi oluşturulması, Irak ve Kürt Bölgesi ve Türkiye'nin güvenliği açısından oluşabilecek kördüğümün aşılmasına büyük katkı sağlayacaktır.

DAEŞ SONRASI MUSUL'DA İÇ ÇEKİŞME SİNYALLERİ

Sünniler ile Şiiler, Araplar ile Türkmenler ve Araplar ile Kürtler arasındaki çekişmenin derin bir ideolojik, tarihî, coğrafi ve güvenlik temeli var. Musul bu çekişmeler arasında değişim ve dönüşümün odak noktası olabileceği gibi bu tarihi çekişmeler silahlı çatışmalara da sürüklenebilir. Diğer bir ifade ile Musul patlarsa Bosna Musul'un yanında piknik alanı olarak kalır. Musul ateşi tüm komşuları, bölgeyi sarar.

Son iki yıldan buyana Sünniler de özerk bir bölge talebinde bulunuyor ve kendi silahlı güçlerini (Haşdi Vatani) kurmaya başladılar bile

MUSUL OPERASYONU VE GÜÇLER DENGESİ

2013'ten sonra iyice zayıf bir devlet görünümüne bürünen Irak, sınırları dâhilindeki bölgelerin hepsinde kontrol ve güvenliği sağlayamıyor. İronik gelebilir ama Bağdat kent merkezinde dahi her şeye hakim olamayan ve kent merkezinde Şiiler ve Sünniler arsında büyük duvarların ayırdığı gerçeğini yüzleştiğimizde başkentte dahi hakimiyeti sınırlı olan bir yönetim söz konusu. İşte bu nedenle Irak, bölge ülkeleri ve uluslararası güçler için bir çekişme alanına dönüşmüş durumda. Bölge ve dünyanın güçlü devletlerinin çoğu, kendi menfaatleri için siyasi gruplara hatta silahlı gruplara destek veriyor. Bu, Musul'un durumunu da etkiliyor. Geçtiğimiz yıl bir kargo uçağının Musul havalimanına indiği ve silah mühimmat indirdiği tespit edilmiş ve Irak Parlamentosunun gündemine gelmişti. Ama sonrasında Bağdat çaresizlik içinde olayı sadece seyretmekle kalmıştı.

İran'ın tamamı Şiilerden oluşan Haşdi Şabi güçlerine, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın Haşdi Vatani güçlerine verdiği desteklerin yanı sıra Kürtlere verilen taktiksel destekler ve ABD'nin pragmatik yaklaşımları bu durumu âdeta belgeliyor.

YENİŞAFAK

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.