Almanya'da Başkan Erdoğan için kritik hazırlık

Almanya Başkan Erdoğan için hazırlanıyor. Türkiye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın perşembe günü yapacağı Almanya ziyareti için Berlin tarafında yoğun bir hazırlık var.

Almanya'da Başkan Erdoğan için kritik hazırlık

Almanya, Türkiye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan perşembe günü, Berlin’e yapacağı devlet ziyareti için yoğun bir hazırlık yapıyor.

Köln ve Berlin'e yapılacak ziyaretler için hazırlanan Alman yönetimi iki şehrine olağanüstü hali hâkim olacak.

ABD BAŞKANI ÖNLEMLERİ

Bild gazetesinin edindiği bilgilere göre Berlin’deki lüks Adlon Otel’inde 100 oda ayırtıldı. Görevli polis sayısı da 2016’da ABD Başkanı Barack Obama’nın ziyaretindeki kadar olması beklenirken, bu sayının 24 saat boyunca görevli 5 bin olduğu tahmin ediliyor.

Şansölye merkel ile de buluacak olan Başkan Erdoğan Alman Başbakanı ile üç görüşme gerçekleştirecek. Önce Cuma günü Başbakanlıkta öğle yemeğinde Merkel ile görüşecek olan Erdoğan daha sonra Bellevue Sarayı’nda ki akşam yemeği ve cumartesi günü veda kahvaltısında bir araya gelecek.

ALMANYA TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Almanya ile Türkiye'nin son dönemde gerilimli seyreden ilişkileri, ABD'nin dünyaya açtığı ekonomik savaş nedeniyle yeniden toparlanma evresine girdi. Karşılıklı iyi niyet gösterilerinin sergilendiği iki ülke uluslararası ilişkilerinde son olarak Alman Cumhurbaşkanı'nın, Başkan Erdoğan'ı ülkesine davet etmesiyle sonuçlanmış, ziyaret, resmi davet kapsamına alınmıştı.