Ankara'da Üniversite'ye yapılacak olan hain saldırı planı

Ankara'da Üniversite'ye saldırı yapılacağına dair bilgi alan istihbarat birimi güvenlik önlemleri almaya başladı. Büyük çaplı saldırıya dair ellerinde bulunan bilgi doğrultusunda hareket eden birim, bölgeyi güvenlik altına aldı.

Ankara'da Üniversite'ye yapılacak olan hain saldırı planı

Afganistan Devlet Başkanı Birinci Yardımcısı ve Afganistan'daki Özbeklerin lideri konumunda olan General Raşit Dostum'un, Ankara'da üniversite eğitimini sürdüren oğluna yönelik eylem düzenleneceği istihbaratına ulaşıldı.

İstihbarat birimlerinin bu bilgiyi zaman kaybetmeden güvenlik güçleriyle paylaşmasının ardından, teyakkuz durumuna geçilirken, Dostum'un oğlunun etrafında koruma kalkanı oluşturulduğu ifade edildi.

BAŞKENTTE KIRMIZI ALARM

Milliyet'in aldığı bilgilere göre, istihbarat birimleri, başkentte kırmızı alarma neden olan bir istihbarata ulaştı. Yurtdışı kaynaklı istihbarata göre, Afganistan Devlet Başkanı Birinci Yardımcısı Raşit Dostum'un, Ankara'da bir üniversitede eğitimini sürdüren oğluna yönelik eylem gerçekleştirilebileceği ifade edildi. İstihbarat raporuna göre, farklı yollarla Özbekistan'dan Türkiye'ye gelen yaklaşık 20 kişilik ekibin, Dostum'un oğluna yönelik ses getirecek bir eylem hazırlığı içinde olduğu kaydedildi. Özbekistan'dan gelen ekibin, Dostum'un oğluna yönelik eylemi, bir süre önce Özbekistanlı bir albayın bir süre önce öldürülmesine misilleme eylemi olarak gerçekleştirmeyi planladığı ifade edildi. Eylemci ekibin, söz konusu albayın öldürülmesinden Raşit Dostum ve ekibini sorumlu tuttuğu belirtildi.

GÜVENLİK ARTTIRILDI

İstihbarat birimleri bu bilgiyi zaman kaybetmeden güvenlik birimleriyle paylaşarak gerekli önlemlerin alınması istendi. Bu kapsamda güvenlik güçlerinden ayrıca, şüpheli kişilere ve olası ekipten olabileceği değerlendirilen kişilere ilişkin olarak özellikle hassasiyet gösterilmesi istendi. İstihbarata özenle ağırlık verilmesi, ilave tedbirlerin alınması, şüpheli şahıs ve araçlar üzerinde hassasiyet gösterilmesi, duyarlı olunması talimatları verildi. İstihbarat ve terör birimlerinin, Dostum'un oğluna yönelik eylem hazırlığı içinde olduğu belirlelenen, Özbekistan'dan gelen ekibin kimlik ve ayrıntılı bilgilerine ulaşmaya çalıştığı öğrenildi. İstihbari bilgi üzerine, Dostum'un oğlunun kişisel güvenliğinin en üst seviyeye çıkarıldığı, eğitim gördüğü okul ve yaşadığı alanların çevresinde de güvenlik önlemlerinin artırıldığı kaydedildi.