Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi, Numan Kurtulmuş neler söyledi?

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Numan Kurtulmuş önemli açıklamalarda bulundu. Gündemi ele alan Kurtulmuş, Özgecan Aslan'ın katili hakkında önemli noktalara değindi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi, Numan Kurtulmuş neler söyledi?

Bakanlar Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Şanlıurfa'da bir araya geldi. Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, toplantının ardından açıklama yaptı.

ŞANIURFA'YA İSTİKLAL MADALYASI VERİLMESİ

Geç kalmış ödülü Şanlıurfa ile paylaştık.

GAP'a verilen önem herkesin gözü önündedir. Sadece ana sulama kanalları ile 800 kilometre AK Parti zamanında yapılmıştır. Bu bölgede yapılan duble yollar 7 kat arttırılmıştır. Bu süre içinde yatırım bakımından kendisinden önceki 12 yıl boyunca kıyaslandığında 2 kat arttırılmıştır. Yeni projelerle hükümetimiz yoluna devam edecektir.

Suriyeli sığınmacılar meselesi ikinci ele aldığımız konudur. İnsan hayatını ilgilendiren genel konuların dışında sığınmacıların sosyal entegrasyonu ile ilgili konular üzerinde de durulmuştur. Özellikle beş ilimizde yapılacak çalışmalar ayrı bir perspektifle ele alınmıştır.

Kişisel verilerin korunması ile ilgili Nüfus ve Göç İdaresi Başkanlığı ilgilileri tarafından bilgiler verilmiştir ve gerekli çalışmalar gözden geçirilmiştir.

Bakanlar Kurulu'nda imzaladığımız bir başka atama ise Merkez Bankası Başkanı ile ilgili atamadır. Murat Çetinkaya'ya yeni görevinde başarılar diliyoruz. Başarılı bir dönem geçireceğini ümit ediyoruz.

İSRAİL İLE İLİŞKİLER

Türkiye baştan itibaren üç temel konuyu gündeme getirmiştir. Özür dilenmesi, ambargonun hafifletilmesi bir diğer konu da Mavi Marmara şehitlerine tazminat ödenmesi. Bunlar bütünüyle yerine getirilmeden anlaşma mümkün değil.

SURİYE'DEKİ GELİŞMELER

Suriye'deki gelişmeler her bakımdan bizi ilgilendiriyor. Suriye'de atılacak her adım Türkiye'yi etkilemektedir. Sınırın öte tarafındaki gelişmelere kayıtsız kalamayız. Bu anlamda terörle bu kadar büyük mücadele verdiğimiz dönemde terör örgütlerine destek anlamına gelecek siyasi gelişmeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Ortak bir noktaya gelene kadar dostlarımızın da bizim hassasiyetlerimizi dikkate almalarını istiyoruz.

Siyasi anlamda birçok oyunun oynandığını görüyoruz. Suriye'de nasıl bir çözüm olacağının birinci muhatabı Suriye halkıdır. Suriye halkının istemediği çözüm dayatılamaz. Büyük acılar yaşamış, yarım milyon insanı ölmüş milletten bahsediyoruz. Bırakın da Suriye halkı kendi karar versin. Herkesin temsil edildiği bir demokratik sürecin önü açılsın. Suriye halkının istemediği bir çözüm Suriye halkına dayatılmasın.

MÜLTECİLERE VATANDAŞ HAKLARINDAN YARARLANACAK MI?

Mülteciler konusunda çok fazla spekülasyon yapılıyor. Suriyeli mültecilerin yerli halk sayılması söz konusu değildir. Ama ilave birtakım yükler içinde olan beş ilimiz... Mesela Kilis, nüfusundan fazla mülteciye sahiptir. Dolayısıyla bu illerimiz tam bir ensar anlayışı içinde. Bu illerdeki yüklerin azaltılması açısından çalışmalar yapılıyor.

KİMLİKLERİN SIZDIRILMASI

Son sızmaların kesinlikle resmi kaynaklardan olmadığı anlaşılıyor. Bununla ilgili olarak da ilave tedbirler alındığı gibi soruşturma da sürüyor.

ÖZGECAN ASLAN'IN KATİLİNİN ÖLDÜRÜLMESİ

Adalet Bakanımız tarafından gelişme paylaşıldı. Cezaevinde kim olursa olsun öldürülmüş olması asla kabul edilemez. Burada kimin hatası varsa ortaya çıkarılacaktır. Başsavcımız ve Adalet Bakanlığımız olaya el koymuştur. Konunun bütün detayları ile ortaya konulacaktır.