Başbakan Ahmet Davutoğlu Sultanahmet'teki patlama ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Sultanahmet'te canlı bombanın 1 polisi şehit ettiği saldırı hakkında soruları Başbakan Ahmet Davutoğlu yanıtladı. Davutoğlu saldırganın örgüt bağlantısının araştırıldığını, 2 ayrı bombanın polisler tarafından etkisiz hale getirildiğini aktararak, şehit polisin ailesine ve Türk milletine taziye mesajını iletti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Sultanahmet'teki patlama ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Sultanahmet'te canlı bombanın 1 polisi şehit ettiği saldırı hakkında soruları Başbakan Ahmet Davutoğlu yanıtladı. Davutoğlu saldırganın örgüt bağlantısının araştırıldığını, 2 ayrı bombanın polisler tarafından etkisiz hale getirildiğini aktararak, şehit polisin ailesine ve Türk milletine taziye mesajını iletti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sultanahmet'te 1 polisin şehit olduğu canlı bomba saldırısına ilişkin "Şehit polisimize Allah'tan rahmet diliyorum. Saldırganın örgüt bağlantısı araştırılıyor. Özellikle İstanbul'da merkezi bir konumda söz konusu olan bu saldırı çerçevesinde en geniş, en detaylı araştırmalar yapılıp, örgüt bağlantısı tespit edildiğinde, daha ileri aşamalarda gereken adımlar da atılacaktır. Ayrıca polislerimiz tarafından 2 ayrı bomba da tesirsiz hale getirildi" dedi.

Davutoğlu, "Polislerimizin hemen konuya müdahil olmaları neticesinde daha fazla zaiyatın önüne geçilmiş oldu. Kahraman emniyet görevlilerimiz kendilerini feda etme pahasına bu saldırının daha büyük bir zaiyatla neticelenmesini engellemiş oldular. İki bomba da etkisiz hale getirildi. En geniş çaplı araştırmanın yürütülmesi talimatını verdik" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, Vilayetler Evi'ndeki Bilim ve Teknolojik Yüksek Kurulu Toplantısı'ndan ayrılırken, basın mensuplarının Sultanahmet'teki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Turizm Şube Müdürlüğü'ne yönelik bombalı saldırıya ilişkin sorularını yanıtladı.

Üzücü haberi toplantı sırasında aldıklarını dile getiren Davutoğlu, "Maalesef Sultanahmet'te bir turizm bürosundaki görevli arkadaşlara dönük olarak bir canlı bomba saldırısı oldu. Burada bir kardeşimizi, güvenlik görevlimizi şehit verdik. Kenan Kumaş kardeşimiz. Kendisine rahmet diliyorum. Kahramanca bu saldırıyı göğüsleyen polisimize ve ailesine, emniyet teşkilatımıza taziyelerimi iletiyorum" diye konuştu.

Saldırıyı üzerinde bomba taşıyan kadın teröristin gerçekleştirdiğini ve öldüğünü belirten Başbakan Davutoğlu, şu bilgileri verdi:

"Ayrıca iki ayrı bomba da polislerimiz tarafından tesirsiz hale getirildi. Bir polisimiz yaralı. Bu tür örgüt bağlantıları konusunda emniyetimizin, istihbarat birimlerimizin çalışmaları sürüyor. Tabii özellikle İstanbul'da, merkezi bir konumda söz konusu olan bu saldırı çerçevesinde en geniş, en detaylı araştırmalar yapılıp, örgüt bağlantısı tespit edildiğinde, daha ileri aşamalarda gereken adımlar da atılacaktır."

Teröristin kimliğinin belli olup olmadığına ilişkin soru üzerine Davutoğlu, bu konuda çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Başbakan Davutoğlu, saldırının kaç bombayla gerçekleştirildiğine ilişkin soruya da şu yanıtı verdi:

"Üç bomba ile... Polislerimizin hemen konuya müdahil olmaları neticesinde daha fazla zaiyatın önüne geçilmiş oldu. Kahraman emniyet görevlilerimiz kendilerini feda etme pahasına bu saldırının daha büyük bir zaiyatla neticelenmesini engellemiş oldular. İki bomba da etkisiz hale getirildi. En geniş çaplı araştırmanın yürütülmesi talimatını verdik. Zaten İçişleri Bakanımız ile toplantıdaydık. Dakika dakika gelişmeleri takip ettik. Yeni bir sonuç elde edildiğinde bunu kamuoyumuzla paylaşırız. Ben tekrar Kenan Kumaş kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Kahraman polisimizin ailesine taziyelerimi sunuyorum."

Saldırıda yaralanan polis memuru Taner Şenel'in tedavisinin sürdüğünü de kaydeden Davutoğlu, hayati tehlikesinin görünmediğini belirtti.


CEMİL ÇİÇEK'TEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI


TBMM Başkanı Çiçek, Sultanahmet'teki bombalı saldırıda bir polis memurunun şehit olması dolayısıyla İçişleri Bakanı Efgan Ala'ya başsağlığı mesajı gönderdi.

Çiçek mesajında, Sultanahmet'teki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Turizm Şube Müdürlüğü'ne yönelik bombalı saldırıda bir polis memurunun şehit düşmesinden, bir polis memurunun da yaralanmasından büyük üzüntü duyduğunu ifade etti. Böylesi elim olayların bir daha yaşanmamasını temenni eden Çiçek, "Şehidimize Allah'tan rahmet, size, ailesine ve emniyet teşkilatımıza başsağlığı ve sabır; yaralı polisimize de acil şifalar diliyorum" dedi.


İÇİŞLERİ BAKANI ALA'DAN TAZİYE MESAJI

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sultanahmet'teki bombalı saldırıda şehit olan polis memuru Kenan Kumaş'a Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır diledi.

Ala, yayımladığı taziye mesajında, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nün Sultanahmet'te bulunan Turizm Şube Müdürlüğü'ne düzenlenen hain saldırıda şehit olan polis memuru Kumaş için Allah'tan rahmet, kederli ailesi için sabır ve başsağlığı, yaralanan polis memuru için de acil şifa dileğinde bulundu.

"ÇOK ALÇAKÇA, ACIMASIZCA BİR SALDIRI"

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ankara'daki 7'nci Büyükelçiler Konferansı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Sultanahmet'teki Turizm Polisi Şube Müdürlüğü'ne yönelik canlı bombalı saldırı ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Ömer Çelik, "Sizdeki bilginin fazlası bizde yok. Valilik ve emniyet çalışıyor üzerinde. Maalesef buraya girerken haber aldık. Polislerimizden biri şehit oldu. Allah rahmet eylesin. Çok alçakça, acımasız bir saldırı. Soru sormak bahanesiyle giriyor sonra kendisini havaya uçuruyor. Allah rahmet eylesin. Diğerine acil şifa diliyoruz. Zaten bilgi aldıkça sizinle paylaşılacaktır" dedi.  


"BU SALDIRILARIN HEDEFİ YENİ TÜRKİYE..."

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Sultanahmet'teki bombalı saldırıyla ilgili olarak "Bu saldırıların hedefi Yeni Türkiye ve aziz milletimizdir. Ancak başaramayacaklar, kardeşliğimizi, birliğimizi, dirliğimizi bozamayacaklar" değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, menfur terör saldırısı sonrası şehit olan polis memuru Kenan Kumaş'a Allah'tan rahmet, ailesine sabır, millete başsağlığı diledi.

Saldırıda yaralanan polis memuru için de acil şifa dileklerini ileten Kurtulmuş, "Bu saldırıların hedefi Yeni Türkiye ve aziz milletimizdir. Ancak başaramayacaklar, kardeşliğimizi, birliğimizi, dirliğimizi bozamayacaklar" ifadelerini kullandı.
Avatar
ahmet şahan - 7 yıl
Allah ahmet eylesin sehitlerimize