Bedelli askerlikte ilginç istatistikler

Bedelli askerlik yasasının ardından başvurulardaki rakam ve toplam miktar şaşırttı. Bedelli askerlikte son güne az bir zaman kalmasına rağmen başvurular hızla devam ediyor. İşte detaylar.

Bedelli askerlikte ilginç istatistikler

Bedelli askerlik uygulamasından yararlanan 60 bin kişi devlet kasasına 1 milyar lira getirdi. Başbakan Davutoğlu'nun bedelli müjdesi vermesinin ardından yasalaşan ve yaşı tutanların askerlik şubelerine akın ettiği bedelli askerlik uygulaması son sürat devam ediyor.Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı grup toplantısında yaptığı açıklamada bedelli askerlik başvurularının sayısını açıkladı. Bakan Yılmaz, bedelli askerlik için başvuru sayısının 60 bine yaklaştığını söyledi.

BEDELLİ 1 MİLYAR LİRAYI AŞTI
Galatasaray'ın yıldızları Selçuk İnan, Burak Yılmaz gibi isimlerin yanı sıra Kıvanç Tatlıtuğ gibi ünlülerin de faydalandığı bedelli askerlikten şu ana kadar 60 bin kişi yararlandı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın bildirdiğine göre bedelliden yararlanan 60 bin kişi, kişi başı 18 bin liradan devlet kasasına 1 milyar lirayı aşkın para getirdi. Buna göre şu ana kadar hazineye giren para tam olarak 1 milyar 80 milyon lira..

BAŞVURU SAYISINDA REKORA MI GİDİLİYOR?
Bu rakamlara göre, 25 gün içerisinde bedelli askerlik için başvuranların sayısında yaklaşık olarak 3 kat artış olduğu görüldü. 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlik yasasından 70 bin 430 kişi yararlanmıştı. 30 bin TL karşılığında bedelli askerlikten 2 milyar 113 milyon Türk Lirası gelir elde edilmişti. 

SON TARİH 13 ŞUBAT 2015
Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin 13 Şubat 2015'e kadar askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları gerekiyor.