Beyaz bayraklarla sokağa çıkıyorlar ! Sokağa çıkma yasağı başladı !

Mardin Nusaybin'de sokağa çıkma yasağı başladı. Halk tedirgin halde çatışmanın sonlansını beklerken dışarı çıkanlar beyaz bayrakla can sağlığını korumaya çalışıyorlar..

Beyaz bayraklarla sokağa çıkıyorlar ! Sokağa çıkma yasağı başladı !

 Mardin Nusaybin'de sokağa çıkma yasağı başladı. Halk tedirgin halde çatışmanın sonlansını beklerken dışarı çıkanlar beyaz bayrakla can sağlığını korumaya çalışıyorlar..

MARDİN’in Nusaybin İlçesi’nde sokağa çıkma yasağı bugün 12’nci gününe girerken, ilçede PKK’lıları etkisiz hale getirmek için operasyonlar sürüyor. Hastaları olanların bazıları hastanelere gidebilmek için sopaların ucuna bağladıkları beyaz bezlerle sokağa çıktığı görüldü. Diyarbakır ile Mardin Barosu, devletin operasyonlarını esnetmesini, yasa dışı silahlı grupların ilçeden ayrılmasını ve hendeklerin kapatılması çağrısını yaptı.

BEYAZ BAYRAKLARLA SOKAĞA ÇIKIYORLAR

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde kurulan hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK’lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için uygulanan sokağa çıkma yasağı bugün 12’inci gününe girdi. Güvenlik güçlerinin hendekleri kapatması ve barikatları kaldırma çalışmaları sırasında zaman zaman teröristlerle aralarında çatışma çıkarken, silah ve patlama sesleri duyuluyor. PKK’lıların barikatları tuzakladığı patlayıcıların imhası sırasında hatların zarar görmesi nedeniyle ilçenin büyük bölümüne elektrik ve su verilemiyor. İlçe sakinleri jeneratörlerle elektrik ihtiyacını karşılamaya çalışırken, telefonlarını da elektrik bulunan evlerde şarj etmeye çalışıyor. Bu arada hastası olanlar, sokak ve ambulansa gidebilmek için evlerinden sopaların ucuna bağladıkları beyaz bezleri sallayarak sokaklara çıkıyor.

"SİLAHLI GRUPLAR ÇEKİLSİN"

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Mardin Barosu Başkanı Çelebi Aras, Mardin’de düzenledikleri ortak basın toplantısında Nusaybin’de devletin operasyonları esnetmesini, yasadışı silahları grupların da ilçeden ayrılması çağrısında bulundu. Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Nusaybin’de vatandaşların su ve elektrik gibi temel ihtiyaçlarını karşılamadığını belirterek, şöyle dedi:

"Bu operasyonun gerekçesi olan o bölgedeki yasadışı silahlı grupların, silahlı faaliyetleri ve çokça konuşulan hendek, barikat gibi uygulamalar bir an önce sona ermelidir. Bugün itibari ile Mardin ve Diyarbakır barolarına ulaşan bilgilere göre, Nusaybin halkı öncelikle büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır. Özellikle su, elektrik gibi temel ihtiyaçlar giderilememekte, bazı kanalizasyon şebekeleri patlamış, çöpler, kaldırılamamakta ekmek ilaç gibi temek yaşam gereksinimleri karşılanmamakta ve geçen her saat toplumun genel sağlığı bakımından giderek tehlikeli gelişmeler yaşanmaktadır."

Mardin ve Diyarbakır Barosu olarak yasağın sona ermesi için başta HDP’li Mardin Milletvekilleri, Mardin Valisi, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı, Ak Parti, HDP, DBP il başkanları ile bir dizi görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Elçi, "Nusaybin’de ağır silahlarla zırhlı araçlarla icra edilmekte olan askeri operasyonun gerekçesi olarak resmi makamlar tarafından gösterilen ve yasa dışı gruplar tarafından gösterilen uygulamalar bize göre bir an önce sona ermelidir. Buradan silahlı çatışmalar yoluyla varabileceğimiz yer yoktur" dedi.

Mardin Baro Başkanı Çelebi Araz da,  sokağa çıkma yasağının uygulanmasına gerekçe olan yasa dışı örgütlerin bir an önce sivil alanlardan çekilmesinin bir an önce o hendek ve barikatların kapatılması gerektiğini söyledi.