Bolu Dağı'nda ulaşım hizmeti sona erdi

Yoğun kar yağışı nedeniyle Bolu Dağı ulaşıma kapatıldı. D-100 karayolunun Bolu Dağı geçişinde çığ düşmesi sonucu Ankara istikameti ulaşıma kapandı. İşte detaylar.

Bolu Dağı'nda ulaşım hizmeti sona erdi

Bölgede iki gündür etkisini sürdüren yağış nedeniyle Bolu Dağı'nda kar kalınlığı yaklaşık 40 santimetreye ulaştı. 

Yoğun kar yağışı nedeniyle Bolu Dağı geçişindeki Karanlıkdere mevkisinde çığ düştü. Trafik ekipleri, ulaşıma kapanan D-100 karayolunun Ankara istikametine araç geçişlerini durdurdu.

Araç sürücüleri, Kaynaşlı gişelerinden TEM otoyoluna yönlendiriliyor. 

Karayolları ekipleri ise çığ nedeniyle ulaşıma kapanan yolu açma çalışmalarını sürdürüyor.

Bu arada, TEM otoyolunda tırların geçişine, D-100 karayolunun Bolu Dağı mevkisinde ise küçük araçların zincirsiz geçişlerine izin verilmiyor.

ULAŞIMA KAPANAN  DİĞER YOLLAR

Ankara İzmir, Kütahya Konya karayolları yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı.

Yoğun kar yağışı nedeniyle Türkiye 'nen birçok ilinde okullar tatil edilirken bazı yollar ise ulaşıma kapandı. İşte kar yağışı nedeniyle kapanan bazı yollar:

Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Konya'nın Ankara, Antalya, Afyonkarahisar, Isparta ve Aksaray ile karayolu ulaşımı kesildi. Karayolları ekipleri, yol açma çalışmalarını güç şartlarda sürdürüyor.

Konya Valiliği ile Karayolları 3. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Konya ve çevresinde soğuk hava ile beraber etkili olan şiddetli tipi, günlük yaşamı ve şehirler arası ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Saatteki hızı 70 kilometreyi bulan rüzgarın yola taşıyıp yer yer kar yığınları oluşturması nedeniyle Konya-Ankara karayolu, Kulu Makası'na kadar kapandı. Konya-Afyonkarahisar karayolu ise Afyonkarahisar'ın Çay ilçesine kadar kapalı durumda. Konya-Aksaray karayolunda da ulaşım Konya il sınırına kadar sağlanamıyor. Ayrıca Konya'nın Antalya ve Isparta ile de karayolu ulaşımı şiddetli tipi nedeniyle kesilmiş durumda.

Bu yolların Konya çıkışlarında araçların geçişine izin verilmiyor. Karayolları ekipleri, yol açma çalışmalarını güç şartlarda, tüm imkanlarıyla sürdürüyor. Yetkililer, bölgedeki sürücüleri, zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmamaları konusunda uyardı.

Öte yandan, bölgede ana hatlar dışında yoğun kullanılan Akşehir-Yunak, Kadınhanı-Polatlı ile Argıthanı-Doğanhisar-Hüyük yolları da yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle kapalı durumda.

İZMİR - ANKARA KARAYOLU

İzmir-Ankara Karayolu'nun, Kula İlçe merkezi geçişi yoğun kar yağışı sebebiyle ulaşıma kapandı. Yolun kapanması nedeniyle Kula ilçesinde, ilçe emniyet müdürlüğü tarafından anonslar ile sürücüler uyarılarak trafiğe çıkmamaları istendi. Kula'da akşam saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle ilçe merkezinden geçen İzmir-Ankara Karayolu ulaşıma kapandı. Yolda bulunan araç sürücüleri trafik ekipleri tarafından benzin istasyonlarına yönlendiriliyor. Karayolları bölge müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre toplam 2 greyderin Kula ilçesinde yol açma çalışması yaptığı ayrıca ekiplerin yolda tuzlama çalışmasının yaptığı bildirildi. Yolda kalan sürücüler yaklaşık 2 saattir yolun kapalı olduğunu ve yolların açılmasını beklediklerini söyledi. 

EŞME-DENİZLİ KARAYOLU

Uşak ve çevresinde yoğun kar yağışı nedeniyle Eşme-Denizli karayolu ulaşıma kapandı, Uşak-Ankara karayolunda aksama yaşanıyor. Uşak Valisi Seddar Yavuz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Uşak'ta akşam saatlerinden itibaren yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana geldiğini belirtti. Özellikle Uşak-Ankara karayolu Dumlupınar mevkisinde zorluk yaşandığına dikkati çeken Yavuz, bu bölgeden büyük araçların geçişine izin verilmediğini söyledi. Yavuz, kar yağışının yarın öğlen saatlerine kadar devam edeceğini, sürücülerin zincirsiz yola çıkmaması gerektiğini belirtti. Ekiplerin karayollarında her türlü çalışmayı sürdürdüğünü, bunun dışında İl Sağlık Müdürlüğünün iki paletli ambulansının da her türlü olumsuzluğa karşı hazır bekletildiğini kaydeden Yavuz, şöyle konuştu: "Uşak-Ankara karayolu Dumlupınar mevkisinde yol zaman zaman trafiğe kapanıyor. Ekipler yolu kontrollü şekilde açmaya çalışıyor. Eşme-Denizli yolu trafiğe kapandı. Uşak-Ankara karayolunda Banaz'da büyük araçlar bekletiliyor. Bu nedenle ilçede araç kuyruğu oluştu. Banaz kaymakamına talimat verdim, ilçede lokanta ve gıda satış yerleri sabaha kadar açık olacak." Yavuz, il genelinde okulların yarın tatil edildiğini hatırlatarak, gerekli görülmesi halinde tatilin uzatılabileceğini söyledi. Hava sıcaklığının eksi 10 dereceye kadar düşmesinin beklendiğini ifade eden Yavuz, özellikle yüksek yerlerde şiddetli don olayının beklendiğini, her türlü olumsuzluğa karşı hazır olduklarını sözlerine ekledi. 

BOZDOĞAN-YATAĞAN YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Aydın'ın Bozdoğan İlçesi'nde, akşam saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle Bozdoğan-Yatağan Karayolu ulaşıma kapandı. Doğan tepesi mevkiinde de yoğun kar yağışı nedeniyle iki ayrı otomobil içerisinde bulunan 7 kişinin yolda mahsur kaldığı öğrenilirken, kar kalınlığının 50 santimetreye yaklaştığı bölgeye jandarma ve Aydın Karayolları müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Bozdoğan'da akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Bozdoğan-Yatağan Karayolu kar nedeniyle ulaşıma kapandı. Yolda araç içerisinde mahsur kalan 5 kişinin bölgede bulunan mermer fabrikasında çalışan işçiler olduğu öğrenilirken, diğer otomobil içerisindeki iki kişinin ise Nazilli AK Parti Yürütme Kurulu Üyesi Av. Berna Özen ve bankacı eşi Orçun Özen olduğu belirtildi. Bölgeye sevk edilen ekiplerin mahsur kalan iki otomobile ulaştığı ve 7 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. 

BİNGÖL'DE 50 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Bingöl'de etkili olan kar yağışı nedeniyle 50 köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi. Bingöl Valiliği İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, dün başlayan ve gece etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde 50 köy yolunun ulaşıma kapandığı ifade edildi. Açıklamada, yollarının açılması için 12 greyderle başlatılan çalışmaların sürdüğü kaydedildi. 

KASTAMONU- İSTANBUL YOLU 5 SAAT ULAŞIMA KAPANDI

Kastamonu'da etkili olan kar yağışı şehirlerarası yollarda ulaşımı aksattı. Karla kaplanan İstanbul yolunda ulaşım güçlükle sağlandı. Akşam saatlerinde ise 30'uncu kilometrede Diphan mevkiinde, İstanbul'a tuğla götüren Sedat Kalıpçı yönetimindeki 57 DH 304 plakalı kamyon, kar ve buzlanma nedeniyle devrildi. Sürücünün yara almadan kurtulduğu kazada yol gidiş-geliş olarak çift yönlü ulaşıma kapandı. İki yönde de uzun araç konvoyu oluştu. Sürücüler, Karayolları ekiplerinin kar temizleme ve tuzlama çalışması yapmadığını ileri sürerek tepki gösterdi. Yol, yaklaşık 5 saat sonra 23.00 sıralarında kamyonun vinçle kaldırılması sonucu ulaşıma açıldı.

AMASYA'DA 31 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Amasya ve çevresinde etkili olan kar yağışı nedeniyle 31 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Amasya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Faruk Aykutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, etkili olan kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının açılması için aralıksız çalışıldığını söyledi.

İl genelinde dün ve gece devam eden kar nedeniyle 53 köy yolunun kapandığını ifade eden Aykutlu, şunları kaydetti:

"14 greyder, 4 kar kamyonu, 4 yükleyici ve 60 personelle çalışmalarımız devam ediyor. Dün sabahtan bu yana 22 köy yolunu ulaşıma açtık. Ekiplerimiz özverili bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Okulların tatil olmasının ardından özellikle taşımalı eğitim yapılan köy yollarının trafiğinde azalma var. Çalışmalarımızı daha rahat yapacağız. Bugün akşama kadar 31 köy yolunun da açılmasını planlıyoruz. Yarın sabah itibarıyla tüm köy yolları açılmış olacak."

Aykutlu, ekiplerin gelen acil nitelikli ihbarları göz önüne alarak çalışmalarını yaptığını, vatandaşların ihbarlar için 0 358 210 00 50-51-52 nolu telefonları arayabileceklerini dile getirdi.